Zeytinyağlı Taze Fasulye


 • Porsiyon.com Şefi
  Zeytinyağlı Taze Fasulye
  6-8
  kişilik
  20
  dakika
  35
  dakika (pşr.)

  Zeytinyağlı Taze Fasulye Malzemeleri


  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 2 adet kuru soğan
  • 500 gram taze fasulye
  • 3 adet domates
  • Tuz

  Zeytinyağlı Taze Fasulye Yapılışı


  Merhaba hanımlar, fasulye yemeğini seversiniz sanırım, ben de hem kuru hem de taze olarak. Eğer zeytinyağlı ise bir de yemeğimiz daha da bir ayrı lezzetli oluyor ama elbette zeytinyağının içerisine girdiği yemeklere bazı ek noktalar uygulamak lazım. Bu püf noktaları ile size bugün zeytinyağlı taze fasulye yemeğinin yapımından bahsedeceğim.

  İlk önce soğanlarımız yemeklik şekilde doğranır ve yarım çay bardağında zeytinyağı ile kavrulur daha sonra iyice yıkanıp, süzüldükten sonra elle kırılan taze fasulyelerimiz eklenir ve kavrulmaya devam edilir. Bazen ismine aykırı bir şekilde fasulyelerimiz taze olmayabiliyor, bu gibi durumlarda elle kırmak yerine bıçakla incelterek kesebilirsiniz ama genel lezzet için taze olanlarına yönelmenizi tavsiye ederim, muhakkak lezzet farkı doğuyor.

  Daha sonra fasulyeler iyice kavrulur ve kabuğunu aldıktan sonra doğradığımız domatesler eklenir, zeytinyağlı yemek içerisinde domates kabukları çok belirgin oluyor, istemezsiniz eminim. Eğer soymak için bıçak kullanmak istemiyorsanız, ani sıcak-soğuk suya sokup (şoklayıp) domateslerin kabuklarını kolayca alabilirsiniz. Sonrasında, bir su bardağı suyumuzu da ekler ve fasulyeler hazır olana kadar, çok nadir kapak açılarak pişirilmeye bırakılır. Ocaktan alınmadan hemen önce şeker eklenir ve ardından tuz eklenir, zeytinyağı eklenerek soğutulan fasulyelerimiz servis edilir… Şeker her zeytinyağlı yemeğin içerisine az miktarda girer, soğutmak için yemeğimizi direkt olarak kesinlikle buzdolabına almıyoruz, önce oda sıcaklığında daha sonra dolapta soğutuyor ve dinlendiriyoruz. Fasulye gibi zeytinyağlı yemekler soğudukça ve dinlendikçe lezzetlenir, afiyet olsun.

  Yükleniyor...