Zeytinyağlı Kabak Yemeği


 • Porsiyon.com Şefi
  Zeytinyağlı Kabak Yemeği
  8
  kişilik
  15
  dakika
  15
  dakika (pşr.)

  Zeytinyağlı Kabak Yemeği Malzemeleri


  • 5 adet orta boy kabak
  • 1 adet soğan
  • 2 adet yeşil biber
  • 3 adet domates
  • Zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı karışık domates biber salçası
  • Yaklaşık 2 su bardağı su

  Zeytinyağlı Kabak Yemeği Yapılışı


  Kabak besin değerleri açısından oldukça yararlı bir sebzedir. Üstelik tadı nedeniyle de herkes tarafından sevilerek tüketiliyor. Zeytinyağlı kabak yemeği içerisinde zeytinyağı barındırdığı için çok daha faydalıdır. Özellikle de bu yemeğin içerisinde sebzelerin de bulunması yemeğin daha fazla lezzetlenmesine ve faydalı olmasına olanak sağlıyor. Siz de bu zeytinyağlı kabak yemeği tarifini evinizde kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Ben yanına pilav yapıyorum ve pilav ile bu yemeği servis ediyorum.

  Şimdi ilk olarak kabaklarımızı çok iyi yıkayalım ve kabak soyacağımızla kabuklarını soyalım. Sonrasında da kabaklarımızı çok küçük parçalar halinde doğrayalım. Kabaklarımızın renginin değişmemesi için bir tatlı kaşığı tuz atalım ve doğradığımız kabaklarımızı şöyle bir karıştıralım.

  Şimdi ise öncelikle soğanlarımızı soyalım ve yemeklik bir şekilde doğrayalım. Ardından domateslerimizin de kabuklarını soyalım ve doğrayalım. Ben ağza domates gelmesinden hoşlandığım için doğruyorum siz rendeleyebilirsiniz. Biberlerimizi de yıkayalım ve doğrayalım. Ardından da bir tencerenin içine zeytinyağımızı koyup doğradığımız domates, biber ve soğanımızı koyalım. 5 dakika pişirelim ve biber, domates salçası karışımımızı üzerine ekleyelim. Salçamız kavrulunca üzerine kabaklarımızı koyalım ve iki su bardağı suyu da ekleyip tencerenin kapağını kapayalım. Kabaklarımız piştiği zaman ocağımızın altını kapayabiliriz.

  Bazıları bu yemeği yaparken pirinç de koyuyor. Ben pek tercih etmiyorum ama siz pirinç koymak istiyorsanız o zaman suyu eklediğinizde 1 avuç pirinci yıkayıp üzerine ekleyebilirsiniz.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...