Yumurta Tatlısı


 • Porsiyon.com Şefi
  Yumurta Tatlısı
  12
  kişilik
  25
  dakika
  40
  dakika (pşr.)

  Yumurta Tatlısı Malzemeleri


  • 12 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı un irmiği
  • 5 su bardağı şeker
  • 5 su bardağı su
  • Hindistan Cevizi

  Yumurta Tatlısı Yapılışı


  Yumurta tatlısı adından da anlaşılacağı üzere yumurta kullanılarak yapılan oldukça lezzetli bir tatlıdır. Yumurtayla yapılan pek çok yiyecek herkesin de zevkle yediği yiyeceklerdir. Yumurta aklınıza gelebilecek tüm tatlıların malzeme listesindeyken şimdide tek başına bir tatlı oluşturuyor. Yumurta tatlısı ağırdır ya da kokar gibi yanılgılara kapılmayın çünkü bu tatlı denemeye değecek kadar lezzetli. Peki, yumurta tatlısı nasıl yapılıyor ve içerisine neler koyuluyor? Yumurta tatlısını aniden misafiriniz geleceği zaman ya da canınız aniden tatlı çektiği zaman deneyebilirsiniz.

  Yumurta tatlısı tarifinden de anlaşılacağı üzere yumurta kullanılarak yapılan bir tatlıdır. Eğer bu tatlıyı denemek istiyorsanız hemen işe koyulmalısınız.

  Öncelikle, 12 adet yumurtayı sarıları ve beyazlarını ayırarak ayrı ayrı kaplara koyun. Daha sonra yumurtanın beyazını kar rengini alana kadar çırparak köpürtün. Yumurtanın sarısını da aynı şekilde başka bir kabın içerisinde köpürtene kadar çırpmaya başlayın. Çırpmış olduğunuz yumurta beyazını ve yumurta sarısını şimdi birbirine karıştırabilirsiniz.

  Yumurtaların üzerine 2 çorba kaşığı kadar un irmiği ekleyerek karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı daha önceden yağladığınız kalıplara dökerek daha önceden ısıttığınız fırına koyun. Hamurunuzu yaklaşık olarak 40 dakika pişirdikten sonra fırından çıkararak soğutmaya başlayın.

  Diğer bir yandan tencerenin içerisine 4,5 su bardağı suyu koyarak kaynatın ve kaynattıktan sonra 5 su bardağı kadar şeker ekleyerek koyu kıvam alana kadar kaynatmaya devam edin. Şerbeti soğumaya alın ve tatlınızın üzerine ilave edin.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...