Yufkalı Bulgur Pilavı


 • Porsiyon.com Şefi
  Yufkalı Bulgur Pilavı
  2-4
  kişilik
  5
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  Yufkalı Bulgur Pilavı Malzemeleri


  • 1,5 su bardağı bulgur
  • 1 yemek kaşığı salça
  • Sıvı yağ
  • Kuru yufka (Köy yufkası)
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Tuz

  Süslemek için:

  • Maydanoz
  • Domates

  Yufkalı Bulgur Pilavı Yapılışı


  Merhaba hanımlar, Ramazan ayı geldi geleneksel lezzetlerimizin ön plana çıktığı sofralar hazırlamanın da zamanı gelmiş demektir. Öncelikle, yurt dışında nerede olursa olsun Türk yemekleri derseniz akıllara muhakkak olarak döner ve kebap gelir ama bu durum aslında pilav ile sunulan et ürünleri olduğu için Türk yemek kültüründe tamamlayıcı olan yemeklerden pilavların yeri asla unutulmaması gereklidir, bu noktayı vurgular. Eğer pilav derseniz, özellikle bulgur pilavı geleneksel olarak ilk uygulanan tarif Anadolu civarlarındaki yufkalı bulgur pilavıdır. Yani geleneksel olan bulgur pilavının yufka ile sunulduğu bir gerçektir. Bu sebeple Ramazan’da yufkalı bulgur pilavını denemenizi tavsiye ederim.

  Öncelikle bulgur pilavı için geniş bir tencerede, varsa bakır bir tencerede yağ ısıtılır ve içerisine salçayı az ılık su ile sulandırıp ekliyoruz. Özellikle bulgur pilavında salça çok ön planda olduğu için kullanılan salçanın cinsi ve hatta daha önemlisi iyi kavrulması çok önemlidir. Eğer salçamızı çok iyi kavurmazsak çiğ kokusu kalır ve bu da yemeğimizin genel lezzetini engeller ki eğer mümkünse sadece domates salçası değil, aynı zamanda az da biber salçası kullanmanızı tavsiye ederim. Ilık su sayesinde kolayca açılan ve kavrulan salçaya ek olarak bulguru da ekleriz ve bulgurun kısık ateşte mümkün olduğu kadar iyi kavrulmasını sağlarız. Sürekli olarak karıştırmayacağız ama arada karıştıralım ki bulgurumuz dibine tutmasın. Bulgurumuz tamamen kavrulduğunda salçanın içerisine eklediğimiz az su sayesinde kavrulurken de azıcık şişecektir ve bu aşamada baharatlar da eklenebilir.

  Baharatlardan sonra 1-2 dakika daha kavrulan bulgurumuza suyumuzu kaynar olarak ekliyoruz ama kısık ateşte kavurduğumuz bulgurun suyunu eklerken ocağı harlıyoruz. 1-2 dakika bu şekilde kaynayan bulgurun altı yavaş yavaş suyunu çekerken kısılır. Önemli bir nokta vardır, bulgurumuz ile kaynar suyumuz harlı ateşte buluştuklarında hemen kaynamanaları gerekmektedir. Bu sebeple bulgurun iyi kavrulması ve ısınması önemlidir. Tüm suyunu çekmesi için gereken 15-20 dakikalık süre içinde sürekli ateş kısılır ve en sonunda ateş kapatılıp, bu şekilde de 20 dakika kadar pilav dinlendirilir. İlk 10 dakikasında bu beklemede pilavımız bir sefer karıştırılır ve bu karıştırmada domateslerimizin bir kısmı (istenilirse kabukları soyulur ve küçük küpler halinde doğranıp) içerisine eklenebilir ve dinlenen bulgur pilavımız, koyulan yufkanın üzerine eklenir ve kalan domates ve biberle süslenerek servis edilir. Biz Anadolu asıllı bir aileden geliyoruz, hazır yufka yerine köy yufkası kullanırdık ki bilirsiniz kuru olur bu yufkalar ilkin, hiç ıslatmadan… Eğer imkanınız varsa bu yufkalardan kullanın yok ise gaz ocaklarında yufkalarınızı pişirip, kuruduktan sonra da kullanabilirsiniz. Kuru köy yufkasından farkları kalmıyor, afiyet olsun, inanın muhteşem bir tarif…

  Yükleniyor...