Yeşil Mercimekli Tatlı


 • Porsiyon.com Şefi
  Yeşil Mercimekli Tatlı
  4-6
  kişilik
  10
  dakika

  Yeşil Mercimekli Tatlı Malzemeleri


  • 2 su bardağı yeşil mercimek
  • 3 çorba kaşığı un
  • 2 su bardağı süt
  • 2 su bardağı şeker
  • 2 çorba kaşığı kakao
  • Yarım çay bardağı su
  • Limon kabuğu rendesi

  Yeşil Mercimekli Tatlı Yapılışı


  Yeşil mercimekli tatlı çoğunuzun kulağına tuhaf geliyor olabilir ancak mercimekten de tatlı olur mu diyenlere ıspanaklı keki hatırlatmak isterim. Bu nedenle bu tarifi denemeden ön yargılı yaklaşmayın. Oldukça kolay yapılan bu tatlı için ayrıyetten malzeme almanıza gerek kalmayacak. Bu tatlının da diğer tatlılar gibi farklı aroması vardır. Bu tatlıyı 5 çaylarında misafirlerinize sunabilir ve farklılıklar yaratabilirsiniz. Oldukça lezzetli olan bu tatlının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız tarifi incelemenizi tavsiye ederim.

  Yeşil mercimekli tatlı tarifinde de belirtildiği gibi yeşil mercimekten yapılan farklı bir lezzettir. Peki, bu tatlının yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktası nedir? Bu tatlıyı yaparken dikkat etmeniz gereken püf nokta doğal olarak mercimeklerin kart kalmamasıdır.

  İlk aşamada yeşil mercimekleri bir önceki günden ayıklayarak ıslatın. Bir sonraki gün yeşil mercimekleri suyun içerisinde iyice haşlamaya başlayın. Mercimeklerin haşlandığından emin olduktan sonra mercimekleri rondonun içerisine atarak püre haline getirmeye başlayın. Geniş bir tavanın içerisine bir miktar margarin koyarak içerisine yaklaşık olarak 3 çorba kaşığı un ekleyin. Un ile margarini iyice kavurarak unun kokusunun çıkmasını sağlayın.

  Daha sonra rondoda püre haline getirdiğiniz mercimekleri tavanın içerisine atarak karıştırmaya devam edin. 2 su bardağı kadar sütü de mercimeğin üzerine ilave edin ve ardından 2 su bardağı kadar şekeri de ilave ederek tüm malzemeler koyu kıvam alana kadar karıştırmaya devam edin.

  En son aşama olarak, yarım çay bardağı kadar suyu ve rendelediğiniz limonları da ilave edin. Kakao ile karıştırdığınız yeşil mercimekli tatlıyı kâselere servis edebilirsiniz, afiyet olsun…

  Yükleniyor...