Vişneli Cheesecake


 • Porsiyon.com Şefi
  Vişneli Cheesecake
  8
  kişilik
  60
  dakika
  90
  dakika (pşr.)

  Vişneli Cheesecake Malzemeleri


  • 2 paket bisküvi
  • 100 gram margarin (arzuya göre tereyağı)
  • 2 paket sürülebilir peynir
  • 4 adet yumurta
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 3 yemek kaşığı un
  • 1 paket vanilya

  Üzeri için:

  • Dondurulmuş vişne (yaklaşık 1 su bardağı)
  • 1 su bardağı vişne suyu
  • 3 tatlı kaşığı şeker
  • 2 tatlı kaşığı nişasta

  Vişneli Cheesecake Yapılışı


  Merhaba, Anneler Günü‘ne özel tatlılar bölümümüz için bugün sizlere vişneli cheesecake yapımınından bahsedeceğim. Aslında çok lezzetli bir tariftir ama zor olduğu için evlerde pek yapılmaz ama her işin bir sistemi vardır, bu cheesecake için de geçerli, bahsettiğim yönergeler ile hazırlarsanız hem çok daha kolay yapacağınıza hem de lezzeti eksiksiz, hatta fazlası ile yakalayabileceğinize eminim ki geleneksel lezzetlerin dışında anneniz için bir de hoş bir tatlı yapmış olursunuz.

  Öncelikle, cheesecake’imizin için harcını yapacağız, taban harcı için malzeme listesinde yer alan bisküviler ve margarin ile ele alındığında şekil alan, çok katı olmayan bir harç yapacağız ama margarinin kolay dağılması için daha önceden oda sıcaklığında yumuşaması çok önemlidir. Bu şekilde yumuşamış margarin, makineden çekilmiş bisküvilerin üzerine eklenir ve harmanlanır, kıvam için kolay şekil alan, çok katı olmayan ölçü yakalandığında margarin ekleme işi tamamdır demektir. Bizim ölçümüzde yer alan bisküvi ve margarin birbiri için uyumludur ama bazı bisküvilerde daha fazla ya da daha az yağ gerekebiliyor, kendiniz için uygun olan kıvamı ayarlamakta özgürsünüz. Daha sonra bu harcı kelepçeli kalıbın içerisine yerleştirip tabana yayacağız ve üzerini tahta kaşık ile (düz bir zemin şeklinde) bastırdıktan sonra bu kalıbı buzdolabında dinlendirmeye bırakıp, diğer işlemlerimize geçebiliriz.

  Evet, cheesecake’mizin taban kısmı dolabımızda dinlenirken şimdi peynirli karışım için hazırlık ve yapım aşamasına geçebiliriz. Malzeme listemizde yer alan 4 yumurta sarısı ve akları ayrı ayrı olacak şekilde ayrılır. Sarısını geniş bir yoğurma kabının içerisine alın ve üzerine şekeri ekleyin ve mikserin en son gücünde karıştırın. Mikseri artık kısık ayara alıp, yoğurt ve sürülebilir peynir eklenir, karıştırılır bu şekerli karışımın üzerine ve bu kabı bir köşede beklemeye alın. Başka bir karıştırma kabının içerisinde daha öncesinde sarısını kullandığımız ve beyazı kalan yumurtaları, mikserin son gücünde köpük haline gelinceye kadar karıştırın ve daha sonra bu köpüğün üzerine vanilya ve elenmiş unu harmanlayıp hem yavaş yavaş ekleyerek, hem de mikserin en son gücünde karıştırmaya devam ederek ekleyin ki köpük sönmesin. Sonra iki karışımı birbirine karıştırıp, buzdolabından dinlenmesi için koyduğumuzum cheesecake’mizin taban kısmını alalım ve bu köpüğü üzerine yayın. Önceden ısıtılmış 170-180 derece fırında cheesecake’mizin bu yarım aşamasını pişirelim ama çok fazla değil, üstteki köpüğün üst kısmının kızarması, pembeleşmesi yeterli olacaktır. Fırında pişme işlemi devam ederken üstü için cheesecake’mizin sosunu hazırlayalım, nerede ise tarif bitmek üzere zaten.

  Tavamız ısındığında, çok fazla değil vişne suyumuz tavaya dökülür ve şeker ilave edilip karıştırılır ve en sonunda serpe serpe ve aynı zamanda da karıştırarak nişastamız eklenir. Çok fazla sürmez harlı ateşte kıvam alması bu karışımın ki çok fazla katı olmayacak zaten, soğuduğunda daha da kıvamlı olacağı için sertleşmesin, akışkan kalsın istiyorsanız soğuduğunda çok az kıvam aldığında ocaktan alır ve oda sıcaklığında soğumaya bırakırız. Eğer dolaba koyarsak şeker keser, dolayısı ile bozulur. Oda sıcaklığında soğuması önemlidir ve daha sonra cheesecake’mizin üzerine dökülür ve vişnelerimiz üzerine eklenir, ben özenli bir şekilde yerleştirdim ve bir gün oda sıcaklığında soğuduktan sonra dolapta dinlendirip servis ediyorum, ama lütfen önce oda sıcaklığında ılıtın iyice daha sonra dolaba alın, bu çok önemlidir. Cheesecake bekledikçe lezzetlenen bir tatlı, bir gün beklemesinde sakınca yok.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...