Vişne Reçeli


 • Porsiyon.com Şefi
  Vişne Reçeli
  12
  kişilik
  15
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  Vişne Reçeli Malzemeleri


  • 1 kg vişne
  • 2 kg şeker
  • 1 adet limon
  • Yarım çay kaşığı limon tuzu

  Vişne Reçeli Yapılışı


  Merhaba hanımlar, reçeller aslında meyvelerin tazeliklerini korumak için kullanılan bir salamura yöntemi olarak ortaya çıkmış olsa da yemek kültürlerinde kendi yerlerini edinmişlerdir. Bu özellikle, Türk yemek kültüründe kendini gösterir. Çünkü reçeller şekerli olsa da vişne, ayva gibi reçel yapımında ekşiliğin ön planda çıktığı aromalar ile bu gelenekler yıkılmıştır.

  Ben yıllarca mutfakta çalışmış bir aşçı olarak kesinlikle klasik tatlardan hoşlanmıyorum, özellikle çok tatlı sevmediğim için ekşili veya acılı tatlıları çok seviyorum.

  Bu sebeple sizinle vişne reçelinin tarifini paylamak istedim, öncelikle malzeme listemizde yer alan 1 kilo vişnenin elimizde işlenmesi gerekmektedir. İşleme işleminde şiş yardımı ile vişnelerin çekirdeklerini çıkartıyoruz ama yerken kendim bu işlemi yaparım diyorsanız çekirdeklerinin çıkartılmasına bile gerek yok. Gerçekten uğraştırıcı bir işlem gibi görülse de iri vişneler seçerseniz çok da zor olmadığını anlarsınız.

  Tüm bu işlemlerden sonra geniş bir tencere içerisine vişneleri, daha sonra da şekeri boca eder ve sulanması için üzerini bir tül ile kaplar tenceremizi bir gün boyunca bekletilir. Bekleme işleminden sonra tencere ocağa alınır ve orta ateşte kaynamaya başlayınca limon suyunu ekleriz ve limon tuzlarını da sulandırıp ekleriz. Yeniden kaynama başlayıncaya kadar orta ateşte daha sonrasında ise kısık ateşte kıvam alıncaya kadar kaynatmamız gerekmektedir.

  Kıvam alıp almadığını anlamak için reçelimizi bir kürdan ile test edebiliriz. Bu işlem için porselen tabağa kaynayan reçelden bir damla akıtırız, damla dağılmıyorsa reçelimiz hazır demektir. Daha sonra daha derin, içerisi su dolu tencerenin içerisine tenceremizi oturtur ve soğumaya bırakırız.

  Bu işlem aslında reçelimizin rengi için önemlidir, benmari usulü soğutma reçelin renginin parlak kalmasını sağlayacaktır. Eğer çelik tencere kullanacaksanız bu işlemi kesinlikle yapın diğer tencerelerde bu işlemi yapmasanız da çok fazla bir kararma meydana gelmiyor. Normal soğutma işleminde ise oda sıcaklığında ısısını kaybeden tencere dolaba alınır. Kesinlikle sıcak yemek ve tatlılarınızı direkt olarak dolaba atmayın (tatlılar, şeker keser; yemekler, ekşir), bozulur. Soğuyan reçellerimiz kavanozlandıktan 1 sene sonrasına kadar sapa sağlam kalır ve dilenildiği an tüketilebilir, afiyet olsun.

  Yükleniyor...