Tuzlu Krep


 • Porsiyon.com Şefi
  Tuzlu Krep
  2-4
  kişilik
  5
  dakika
  15
  dakika (pşr.)

  Tuzlu Krep Malzemeleri


  • 2 adet yumurta
  • 3 yemek kaşığı un
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt
  • 1 tutam tuz
  • 1 çay kaşığı tereyağı

  Tuzlu Krep Yapılışı


  Krep Amerikan kültürüne ait bir tatlıdır ve çok daha sonradan tuzlu şekillerde yapılmaya başlanmıştır. Özellikle Türkler, dünya mutfağının neredeyse tamamına karşı bir şekilde kahvaltıda acı ve tuzlu tüketirler ve geleneksel yemeklerinin tamamında kahvaltılık adına verilen tüm tariflerde tatlı hiçbir öge yoktur. Dilerseniz sizler tatlı şekillerde de verilen krep tariflerine bakabilirsiniz ama tuzluyu muhakkak denemenizi tavsiye ediyorum.

  Elinize derince bir karıştırma kabı alın içerisine sıvıdan katıya doğru, süt, sıvı yağ, tuz, un ekleyin ve her üründe homojen olması için karışımı hızlı hızlı karıştırın. En sonunda elinizde piştiğinde katılaşacağına inanamayacağınız kadar akışkan bir harç olacaktır. Endişe etmenize gerek yok eğer ölçülere malzeme listesindeki gibi sadık kaldıysanız pişme esnasında ve sonrasında hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız.

  Krep pişirmek için normal tavalar kullanılsa da krep tavalarını kullanmanızı özellikle tavsiye ederim. Çünkü hamur gibi yağı çekebilen ürünler yağın sıcaklığına göre yağ çekerler ve ne kadar sıcak ise yağımız o kadar az yağ emilir. Krep tavaları şekillendirme ve yağ emmesi konusunda bize daha avantajlı olmamız için fırsat sunar. Krep tavamızın içerisine çok az tereyağ ekleyelim ve daha sonra kepçe yardımı ile kızgın tavamıza krep hamuru ekler, kıvrak bir el hareketi ile hamurun her tarafa yayılmasını sağlayalım. Piştikten sonra tüm kreplerimizi tuzlu da olsa tatlı seçeneklerle de servis edebilirsiniz. Ben ekşili lezzetleri sevdiğim için vişne reçeli ile servis ederim genelde ya da çikolatayı sizlere de tavsiye ederim, afiyet olsun.

  Yükleniyor...