Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı


 • Porsiyon.com Şefi
  Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı
  2-4
  kişilik
  5
  dakika
  10
  dakika (pşr.)

  Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı Malzemeleri


  • 2 bardak pirinç
  • 4 bardak su (göz kararı artar ya da azalır)
  • 1 su bardağı tel şehriye
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 kepçe sıvı yağ

  Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı Yapılışı


  Merhaba hamarat hanımlar, pirinç pilavı aslında herkes tarafından bilinse de pek kimse doğru şekilde yapamaz. Keza durum o kadar vahimdir ki iyi pirinç pilavı yapan herkesin tüm yemekleri iyi yaptığına inanılır. Çünkü durum çoğu zaman bir lapa ile karşılaşmamızla sonuçlanır.

  İyi pirinç pilavı yapmak için bazı gereksinimler vardır. Öncelikle iyi pirinç pilavı için gerekenler pirinçlerin şekillerini kaybetmeden ve lapa olmadan yumuşaması, aynı zamanda da renklerinin tam manası ile beyaz olması gerekmektedir. Bu iki unsur tamamlandığında gerçek anlamda iyi bir pirinç pilavı yapmış oluruz.

  Aslında bir aşçı olarak, özellikle pilavda litre bazında su miktarı verenleri sevmesem de malzemeler listesine su yazdım. Pirincimizin türüne göre emilen suyun miktarı da değişir, osmancık pirinç çok fazla su emerken, baldo pirinç o kadar da çok su emmez. Bu sebeple pilav yaparken pirincimizin türünü bilmek ve göz kararımıza güvenmek gerekiyor, bu lapa olmaması için çok önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise pirincimizin tane tane olmasıdır ki bu da pirinçlerin kullanmadan önce 1-2 sefer bol su ile yıkanması ve daha sonra 1 saat kadar ılık (tuzlu) suda bekletilmesi ile mümkün olur (nişastasını pirincin tam manası ile salması için bu çok önemlidir). Diğer bir yönden de çektiği su ile pişmeden sonra pirinç pilavının içlerinde diri kalmasını engeller.

  Suyu iyice süzülen pirinçten önce şehriyeler kızgın yağda rengi değişene kadar çevrilir ve daha sonra da pirinç kavrulur. Şehriyelerin hafif pembeleşmesi yeterlidir, daha sonra pirinç kavrulur ama pirincin kısık ateşte ve kıvamında kavrulması gereklidir. Kıvamını anlamak içinse pirinçler tamamen ayrı dönmeye başladığında (toparlanmıyorsa) karıştırırken tamam demektir. Bu aşamadan sonra tuz eklenir ve (eğer kullanacaksanız ki tavsiye etmiyorum) toz bulyon eklenir. 1-2 karıştırmadan sonra kaynar su eklenir. Pirinç pilavında kullanılan suyun içerisine 1-2 damla limon suyu sıkmak pilavın renginin beyaz kalması için çok önemlidir. Bu aşamada suyun kızgın tencereye değdiğinde fokurdaması da çok önemlidir, pirinçlerin tam kavrulmaması durumunda bu olmaz, bu sebeple tam manası ile kavrulduğundan emin olun ve suyu dökerken ocağın altını harlamayı da unutmayın.

  Su miktarının pirincin üzerinden yarım parmak geçmesi yeterlidir. Daha sonra su ile pirinç karıştırılır ve ocağın altı kısılır ve ateş ek kısık haline getirilir. Pilav tenceresinin kapağını ara sıra açarak suyunu çekip-çekmediğinden emin olun, bir kaşık yardımı ile tencereyi dibine kadar yarın ve en alt kısımda su kalmadığında ocağı kapatıp tencereyi alın ve mümkünse bir bez ile sarın, ısısının hemen kaybolmaması için ben yaparım, size de tavsiye ederim. Yarım saat sonra pilavınızı bir kere karıştırın, tane tane olduğunu göreceksiniz ama karıştırma işleminden sonra pilavın üst kısımlarında kuru pirinç miktarı çok olacağı için bu kısımların da buhar ve ısı vasıtası ile yumuşaması için 5-10 dakika kadar daha bekleyin ve daha sonra servis edin, afiyet olsun son derece lezzetli bir pilav.

  Yükleniyor...