Tavuklu Bezelye Yemeği


 • Porsiyon.com Şefi
  Tavuklu Bezelye Yemeği
  2-4
  kişilik
  10
  dakika
  5
  dakika (pşr.)

  Tavuklu Bezelye Yemeği Malzemeleri


  • 2 su bardağı taze bezelye (konserve de olabilir)
  • 2 adet patates
  • 1 adet kuru soğan
  • Yarım kilogram kuşbaşı doğranmış kemiksiz tavuk
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • Sıvı yağ
  • Tuz

  Tavuklu Bezelye Yemeği Yapılışı


  Merhaba hanımlar, bezelye yemeğini eminim seversiniz. Tavuğun lezzeti ile buluşmuş bezelyeler için sizlere bu tarifi vermeyi uygun gördüm. Zira artık sürekli olarak aynı tarifi uygulamak sizlere sıradan gelebilir. Sizlere tavsiyem rafineri tavuk kullanmamanızdır. Köy tavuğu artık büyük marketlerde bile organik reyonlarda mevcut. Elbette biraz pahalı ama kesinlikle lezzet ve sağlık açısından bizlere sağladığı avantajlar bu az miktarda ödediğimiz fazla meblağı bize hissettirmez.

  Öncelikle, tavuklu bezelye için soğanlarımızı hazırlayalım. Bezelye içerisinde soğanların iri olması rahatsız edici bir görüntü sunar bu sebeple ince yemeklik şeklinde doğradığımız soğanlarımızı, pembeleşinceye kadar sıvı yağda çevireceğiz. Pembeleştikten hemen sonra da tavukları ekleyin. Tavuklar sadece göğüs kısımlarıdır bu sebeple suyunu saldıktan hemen sonra kızarmaya başlayacaklar bu aşamada salça eklenebilir. Bu aslında geleneksel tariflerde izlenen yoldur ama ben bu tarifte soğanlarımın yemeklik olması, göğüs eti (suyu az) kullanmamdan dolayı tavuğun göğsü kızarırken de soğanlarım yandığı için öncelikle çok az yağ olan tavada tavuk göğüslerimi suyunu salana ve çekene kadar kavuruyorum ve pembeleşmenin başladığı anda da soğanlarımı ve az biraz daha sıvı yağımı ilave ediyorum. Bu şekilde soğanlarımın yanmasına lezzetten ödün vermeden izin vermiyorum. Daha sonra her iki metotta da bu aşamada salça eklenir ama salça az ılık su ile açılır (çok cıvık hale getirilmeden) ve daha sonra eklenir ve bu aşama salçanın iyice kavrulması anına kadar devam eder. Bezelye içerisinde çok fazla salça sevmeyen bir yemek olduğu için salça az neticede ve hemen kavrulur ve tuz eklenir. Zar küplerinden biraz daha küçük şekilde doğradığımız patateslerimiz de artık tencereye eklenir ve biraz karıştırılarak, harmanlanarak patateslerin de sotelenmesi sağlanır ve bu aşamadan sonra da bezelyeler eklenir. Bezelyelerin harmanlanmasına gerek yoktur, üzerini az çıkacak şekilde su eklenir ve kaynamaya başlayınca baharatlandırılır.

  Artık patateslerimiz yumuşadığı anda ocaktan alınabilir ve sıcak şekilde tavuklu bezelye tarifimiz servis edilebilir. Ben çoğu zaman patateslerimi fritöz kullanarak kızartıyorum ve bezelye yemeğimizi baharatlandırdıktan ve ocaktan almaya yakın hemen patateslerimi ekliyorum. Sizlere de bu şeklinde yapmanızı tavsiye ederim. Hem yemeğin içerisinde ayrı bir lezzet gibi duruyor patateslerimiz.

  Pirinç pilavı ile mükemmel bir ikili olan yemeğimizin yanında Türk kültürünün simgesi ayran ile sunulmasını da tavsiye ederim, afiyet olsun.

  Yükleniyor...