Tavuk Sote


 • Porsiyon.com Şefi
  Tavuk Sote
  2-4
  kişilik
  10
  dakika
  25
  dakika (pşr.)

  Tavuk Sote Malzemeleri


  • 1 kilo tavuk sarma
  • 2 adet domates
  • 2 adet biber
  • 1 adet kırmızı biber
  • 3-4 diş sarımsak
  • Kekik, kimyon, kırmızı toz biber ve tuz

  Tavuk Sote Yapılışı


  Merhaba hanımlar, tavuk sote için ben genelde göğüs kullanırım ama sarma ile yazmamın nedeni hanımların daha lezzetli olduğuna inanmasıdır. Bunun birden çok nedeni var elbette. Bu nedenlerden birisi de, tavuk sarma göğüse göre daha yağlıdır ve yumuşak düşer. Bu nedenle yerken yavan hissi vermez ama ustaca hazırlanmış tavuk göğüsleri de yavan hissinden uzakta, son derece lezzetli olabilir. Bu konuya değindikten sonra isterseniz tavuk sarma, isterseniz tavuk göğsü kullanabilirsiniz, elbette benim vereceğim yönergeler ile.

  Tavuk sarma kullanacak dostlar, kemiklerinden ayırdıkları sarmaları, biber ve domatesleri sırası ile öncelikle biber sonra doğranmış sarma, sonra da domates olacak şekilde kavurup daha sonra baharatlandırarak servis edebilirler. Tavuk göğsü kullanacak hanımlar ise…

  Ben her işte nizamı severim, sotede de nizam benim için jülyen doğranmış, eşit parçalar. Sotede küp doğramayı sevmiyorum zira bence tavuk sotenin biraz yavan olmasında etkili nedenlerden biri de küp doğranması ve iç kısımlarının pişmemesidir. Bu sebeple eşit, jülyen doğradığımız tavuk göğüslerimizi tuz ile harmanladıktan sonra suyunu süzerek çok az yağ bulunan yanmaz-yapışmaz tavamızda suyunu salıp, çekene ve üzeri hafif renk alana kadar kavuruyoruz. Kavurma işlemi tüm tavuk göğüslerine uygulanır ve daha sonra tavaya biraz daha yağ eklenir ve biberler kavrulur. Biberler tavuklarının üzerine alınır, yağda kalan baharatlar çok az olacak şekilde harmanlanır ve domates eklenerek domateslerin de kızarması sağlanır. Bu baharatlı domates tavuk sotemizin üzerine boca edilip servis edilir. İnanılmaz bir lezzet, göreceksiniz ki her tarafında eşit lezzetli, son derece beğenilen ve kesinlikle yavan olmayan bir tavuk göğüs sote. Ben servis için ayran ve yanında küçük turşu biberler kullanırım, sizin de kullanmanızı tavsiye ederim, son derece uyum içinde oluyorlar.

  Afiyet olsun.

  Yükleniyor...