Tavada Peynirli Gözleme


 • Porsiyon.com Şefi
  Tavada Peynirli Gözleme
  1-2
  kişilik
  5
  dakika
  10
  dakika (pşr.)

  Tavada Peynirli Gözleme Malzemeleri


  • 1 adet böreklik yufka
  • Tulum peyniri
  • 1 adet yumurta
  • Sıvı yağ

  Tavada Peynirli Gözleme Yapılışı


  Merhaba hanımlar, köy yemeklerini bilirsiniz sabahları gözlemeler, tereyağlar, ballar… Bir sürü seçenek eskisi gibi aslında sofralarımızı süslese de gözlemeler el emeği, göz nuru ana işçiliklerimiz yok. Aslında çok kolay, eskisi gibi tandır ortamında, yanan ateşin ısısında olmasa da evlerimizde, tavada yaparak bu lezzete hala erişebiliriz ki hem de çok ama çok kolay gerçekten.

  Hazır yufkamızı alıyoruz ama hazır yufka denildiğinde akla gelen markası ne olduğu belli olmayan rafineri ürünler yerine daha çok ev işi satan yerlerden alıyoruz ki isterseniz kendiniz de hazırlayabilirsiniz, sizinle paylaştığım birçok tarif içerisinde hamur yapımı ve açma teknikleri de mevcut.

  Yufkamızı serip (ben tulum kullandım) peynirimizi her tarafına eşit, serpiştiriyoruz ver yumurtayı yufkanın ortasına kırıp elimiz ile her yerine eşit şekilde yayıyoruz. Bohça şeklinde katladığımız yufkamızın ön ve arka yağsız tavada kızartıp, servis ederken sıcağında margarini sürerek servis ediyoruz. Ben sıvı yağ ile olan şeklini de anlatayım ama bu durumda margarin veya tereyağ kullanamazsınız. Tavaya koyduğumuz az yağ ile yağ iyice ısındığında yufkamızı kızartıyorsunuz. Eğer tulum kullanıyorsanız otlu olmasına da özen gösterin inanılmaz bir lezzet oluyor o zaman, afiyet olsun.

  Yükleniyor...