Tahinli Katmer


 • Porsiyon.com Şefi
  Tahinli Katmer
  4-6
  kişilik
  20
  dakika
  15
  dakika (pşr.)

  Tahinli Katmer Malzemeleri


  • 5 su bardağı un
  • 2 su bardağı ılık su
  • Ceviz büyüklüğünde yaş maya
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 250 gram margarin
  • 1 çay bardağı tahin

  Tahinli Katmer Yapılışı


  Merhaba hanımlar, bugün sizlerle tahinli katmer yapacağız. Yediden yetmişe, herkesin bildiği ve kolaylıkla yapılan bir yiyecek aslında katmer.

  Bu başlığı okuduğunuzda aklınıza hemen marketlerde ambalajlı bir şekilde satılan katmerler gelmiş olabilir. Ama sizin yaptığınız katmer onlardan daha leziz olacaktır.

  Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasındadır. Tahinli katmer yapımı için kullanmanız gereken malzemeler yukarıda belirtilmiştir. Marketinizden kolayca temin edebilirsiniz.

  Öncelikle ılıştırdığımız suyun içerisine mayamızı koyuyoruz ve biraz erimesini bekliyoruz.

  Maya eridikten sonra suyun içerisine un ve tuz ilave edeceğiz. Suyu ve içerisindeki bileşenleri iyice karıştırıp hamur haline getirmemiz gerekiyor.

  Sonrasında portakal boyutlarında 8 tane hamur parçası yapıyoruz. Ayrıca diğer yandan da margarinimizi eritip tahin ile iyice karıştırıyoruz.

  Portakal boyutlarına getirdiğimiz hamurlardan bir tanesini alıp yufka gibi ince bir şekilde açıyoruz ve margarin-tahin harcımızı üzerine yayıyoruz.

  Sonra yufka haline getirdiğimiz ve içine harcımızı sürdüğümüz hamuru rulo haline getiriyoruz yani sarıyoruz.

  Oluşturduğumuz ruloyu da kendi çevresinde sararak bir gül şekli oluşturuyoruz ve yaptığımız bütün hamurları tepsiye koyup buzdolabına yerleştiriyoruz.

  Bir süre geçtikten sonra ilk koyduğumuz hamuru çıkartıyoruz ve teflon tavaya koyarak pişiriyoruz. Eğer daha fazla katmere ihtiyacınız varsa buzdolabından da daha fazlasını çıkarıp tavada pişirebilirsiniz.

  Tahinli katmerlerimiz servise hazır duruma geldiğine göre yazımızın başında dediğimiz gibi çok leziz bir katmer yaptığınızı anlamışsınızdır, afiyet olsun…

  Yükleniyor...
1 yorum yapılmış. Sende yorum yap