Tahin Pekmezli İrmik Helvası


 • Porsiyon.com Şefi
  Tahin Pekmezli İrmik Helvası
  5-7
  kişilik
  15
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  Tahin Pekmezli İrmik Helvası Malzemeleri


  • 4 su bardağı süt
  • 1 su bardağına yakın şeker
  • 1 su bardağı irmik
  • 2 çorba kaşığı tereyağı
  • 3 çorba kaşığı tahin
  • 3 çorba kaşığı pekmez

  Tahin Pekmezli İrmik Helvası Yapılışı


  Helvalar kültürümüzün vazgeçilmez öğeleri arasında bulunmaktadır. Hele ki irmik helvası ortaya çıkabilecek en güzel tariflerden bir tanesidir. Sıcak yaz günlerinde dondurma ile soğuk kış günlerinde ise ocaktan alınır alınmaz sıcak bir biçimde servis edebileceğiniz bu tatlıların sizin için harika bir seçim olacağını belirtmek gerekiyor. Bu tatlının sade halinden sıkıldıysanız ve artık farklı biçimlerde hazırlanmış olan tarifleri denemek istiyorsanız tahin pekmezli irmik helvası tarifi tam da size uygun olan tatlılardan bir tanesi olacaktır.

  Bu helvayı hazırlamak için ilk olarak irmikleri kavurmak gerekiyor. İrmiklerin rengi hafif hafif kızarmaya başladığı andan itibaren sütü de şeker ile karıştırıp kaynamaya bırakmaya başlamanız gerekmektedir.

  İrmikler kızarmaya başladıktan sonra ılıttığınız sütü irmiğin üzerine yavaş bir biçimde ilave edin. bu sütün irmikler tarafından hafif hafif çekildiğini gördüğünüz andan itibaren çok kısa bir süre içerisinde tahini ilave edin. Tahin de emilmeye başlayınca pekmezi karışıma ekleyin ve bildiğiniz irmik helvası kıvamına gelinceye kadar pişirin.

  Tahin pekmezli irmik helvası tarifi özellikle kilo bakımından çok düşük bir seviyede olan çocukları beslemek için en uygun olan noktalardan bir tanesi olacaktır. Tatlılar arasında en besleyicilerden biri olan bu helva hem çocuğunuz hem de misafirleriniz tarafından iştah ile tüketilecektir. Yanına süslemek için dondurma da koyabileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Eğer dilerseniz ceviz veya fındık da ekleyebilirsiniz, afiyet olsun…

  Yükleniyor...