Sütlü Domates Çorbası


 • Porsiyon.com Şefi
  Sütlü Domates Çorbası
  4-6
  kişilik
  5
  dakika
  15
  dakika (pşr.)

  Sütlü Domates Çorbası Malzemeleri


  • 4 adet iri domates
  • 4 çorba kaşığı un
  • 3 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt
  • 4 bardak su
  • Kaşar rendesi
  • Tuz

  Sütlü Domates Çorbası Yapılışı


  Merhaba hanımlar, Ramazan geldi sofralarımız her zamankinden daha fazla özenli ve seçenekli olacak balıklar, etler, dolmalar ama elbette ki çorbalar da olacak bu seçenekler arasında ve özellikle balık yemeklerinin yanında domates çorbası yapmanızı tavsiye ederim, çok yakışıyor bu ikili. Tavsiye etmişken de tarifini vereyim en iyisi…

  Kremalı domates çorbasını hepiniz bilirsiniz ama sağlıklı değildir zira krema demek yağ demektir bu sebeple yağlı yemeklerin sağlıklı olması beklenemez ki özellikle Ramazan’da hafif kalmak isteyenler için tam bir tuzaktır ki bu sebeple sütlü domates çorbasının yapımını sizlere vermenin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Domateslerimizi öncelikle soyalım, etli kısımlarının kaybedilmemesini istiyorsanız domateslerinizi sıcak suya sonra hemen soğuk suya sokarak, yani şok yaparak domateslerin kabuklarını elle ayırabilirsiniz.

  Soyulan domatesleri makineden geçirin ve ardından tere yağı ve sıvı yağı karıştırıp tencere kızdırın ve bu yağda unu kavurun. Eğer unu kavurmak için sadece tereyağı ile kavurursanız çok ağır olur bu nedenle sıvı yağ kullanmanızı özellikle tavsiye ederim ve daha sonra da kavrulan una ek olarak domateslerinizi ilave edin. Domateslerin suyunu salması ve tamamen çekmesi için bir süre zaman geçecektir ama bu arada da un ile topaklanma olabilir bu nedenle sürekli olarak karıştırın. Eğer yine de topaklanma olursa suyu eklerken öncelikle eklenen az su ile birlikte blender ile çorbanızı karıştırabilirsiniz. Çorbamızın suyu çekildiğinde sütümüz eklenir ve damak tadımıza göre tuz hariç baharatlar eklenir, su eklenir ve kaynamaya bırakılır çorbamız, iyice özleşen çorbamızın suyu eklenir ve yeniden kaynatılır. Ocaktan alınırken tuzumuz eklenir ki çorbamız ekşimesin ve servis aşamasında üzeri için kullanılmak üzere kaşar rendesi ile servis ederseniz mükemmel olur, afiyet olsun.

  Yükleniyor...