Süt Reçeli


 • Porsiyon.com Şefi
  Süt Reçeli
  4-6
  kişilik
  5
  dakika
  35
  dakika (pşr.)

  Süt Reçeli Malzemeleri


  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı vanilya

  Süt Reçeli Yapılışı


  Geleneksel lezzetler her zaman dikkatimi çekmiştir. Bu sebeple özellikle tatlılarda geleneksel yöntemleri kullanmayı severim. Sütü ve süt ürünlerini o kadar çok severiz ki bu alanda yoğurt, ayran gibi kültleşmiş tariflere Türkler olarak imza atmışızdır ve ayrıca sütü reçel haline getiren ilk millet de bizizdir.

  Süt reçeli aslında Osmanlı zamanında bazı ek baharatlar ile yapılırdı ama artık modern çağlardayız ve bu baharatları bulmak-kullanmak zahmetinden öte de kabartma tozu ve vanilya ile de aynı lezzetli yakalayabiliriz. Süt reçeli için öncelikle tenceremize süt alınır ve kaynatılmaya başlanır. Kaynama aşamasından hemen önce şeker eklenir ve şekerin erimesi üzerine biraz daha kaynatıldıktan sonra eklenen kabartma tozu ve vanilya (ekleme esnasında) sütün köpürüp-taşmaması için hızlıca karıştırılır, daha sonra da süt dibine tutmasın diye yavaş ama sürekli bir şekilde karıştırılarak süt reçeli yapımına devam edilir. Ocağın altı bir süre sonra orta ateşe daha sonra da kısık ateşe alınır. Tamamen kıvam alındıktan sonra da kapatılır.

  Özellikle reçel yapımında ben kıvam alma işleminde ve soğutmada yanlış işlem uyguladıkları için tüm reçeli heba eden hanımlar tanıyorum. Bilmeniz gereklidir ki reçeller kıvam alma aşamasında, biraz duru iken ocaktan alınır içindeki şeker soğudukça genleşir ve tamamen soğuduğunda gerçek kıvamına gelir ama bunu kestiremeyenler yanlarında bir kürdan bulundurur ve bu kürdan ile ister tırnaklarına, tırnaklarını kullanmak istemeyen kadınlar ise porselen tabaklara ara sıra damlatarak kıvamını reçelin anlayabilir. Eğer dağılmadan kalıyorsa reçelimiz kıvam almış demektir ancak damla dağılıyorsa kısık ateşte karıştırmaya devam etmemiz gerek.

  Kıvam alan reçelimizin soğutulma aşamasında sıcakken direkt olarak dolaba koyan hanımlar da var. Bu şekerin sıcaktan birden soğuğa geçmesi nedeni ile kristalleşmesine, yani şeker kesmesine neden olur ki bu durumda reçelimiz çöp olur. Bu durumun önüne geçmek için önce oda sıcaklığında reçelimiz bekletilir ve daha sonra dolaba alınarak soğutulur. Bu iki unsura dikkat ederek hazırladığımız reçelleri dilediğimiz zaman (1 sene zarfında) tüketebiliriz, afiyet olsun.

  Yükleniyor...