Süt Dilimi


 • Porsiyon.com Şefi
  Süt Dilimi
  8
  kişilik
  10
  dakika
  15
  dakika (pşr.)

  Süt Dilimi Malzemeleri


  • 2 adet yumurta
  • 1,5 kahve fincanı şeker
  • 1,5 kahve fincanı süt
  • 1 kahve fincanı sıvı yağ
  • 1 su bardağı un
  • 1,5 yemek kaşığı kakao
  • Yarım paket kabartma tozu

  Kreması için:

  • 1 paket krema (200 ml)
  • 1 paket toz krem şanti
  • 2 yemek kaşığı süt
  • 2-3 damla limon suyu

  Süt Dilimi Yapılışı


  Merhaba hanımlar, Ramazan tatlıları genelde ağır olur ki bunun nedeni içerisinde çok fazla malzeme olarak şeker kullanılmasıdır, zira çok az şeker kullanılsa da… Tadını sütten alan, sünger kekli bir tatlı tarifi vereceğim, süt dilimi. Reklamlardan da bilirsiniz, başlangıçta sağlıklı atıştırmalık diye çıktı, gerçekten de çok sağlıklı ama şeker oranı ile ters orantılı bir sağlık bu, lütfen şeker oranını artırmayın. Şimdi Ramazan tatlımıza geçelim.

  Süt dilimimiz için öncelikle kremamızı hazırlayalım ki kremamız süt diliminde soğuk kullanılacak, soğusun. Malzemeler listesinde krema için olan malzemelerin tamamı mikser ile çırpılarak, köpük kıvamına gelinceye kadar karıştırılır ve daha sonra dolaba kaldırılır, malzeme kek aşamasına geçilir. Krema aşamasında köpürmeden sonra limonu eklerseniz bazen sütte ılık olması sebepli kesilmeler oluyor, engellemiş olursunuz ki ılık süt kullanmayacaksanız da sorun yok demektir.

  Keki için, kekten öte bir pandispanya yapacağız, Avrupai kek diyebiliriz pandispanyaya, sünger kek de denebilir, pasta malzemelerini tartmak için idealdir ki ne de olsa süt dilimi de pasta ailesinden olduğu için kek yerine pandispanya yapıyoruz.

  Geniş bir karıştırma kabı alalım elimize ve içerisine şekerimizi ve yumurtamızı koyup, mikser ile iyice köpükleşene kadar karıştıralım, daha sonra sıvı yağımızı ekleyelim ve yeniden köpürene kadar karıştıralım ve sonra (un hariç) tüm malzemeleri ekleyip, karıştıralım. Elle unu eleyerek ekleyelim, bir yandan da yoğurarak kek harcımızı elde edelim. Malzeme listesindeki ölçüler kontrollüdür ama daha koyu bir kıvam isterseniz biraz un daha ekleyebilirsiniz veya tam tersi azalta da bilirsiniz.

  Kek kalıbımızı çok az sıvı yağ (fazla kullanırsanız dibe birikir, havuz olur ve pişmesini engeller) ya da margarin ile yağlayın her yerinde eşit ve kalın bir tabaka oluşturacak şekilde sürerek. Ya da yağlı kağıt serip, 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 15-20 dakika pişirin, pişirmenin olup, olmadığını anlamak için kürdan testi uygulayabilirsiniz ne de olsa fırının türü, şekli, kek kalıbının türü gibi öğeler sayesinde pişme süresi uzar ve bu sebeple size tam bir pişme süresi de veremiyorum.

  Pandispanyamız fırından çıkmadan, fırın kapatılınca kapağı aralanır ve bu şekilde ilk sıcağını atar daha sonra oda sıcaklığında bekletilir, kolay olsun diye ılıkken kekimiz ortadan ikiye ayrılır ve tamamen oda sıcaklığında soğuduğunda da kreması ortasına sürülür. Keklerimiz sandviç gibi kapatılır, süt dilimlerimizi dilimleyip, bir gün buzdolabında dinlendirdikten sonra üzerinde vişne reçeli ile süsleyip servis edebiliriz. Ayrıca önemli unsur kekin oda sıcaklığında soğumasıdır eğer daha önce dolaba konursa kekimiz hamur olur.

  Yükleniyor...