Sulu Köfte


 • Porsiyon.com Şefi
  Sulu Köfte
  6-8
  kişilik
  15
  dakika
  30
  dakika (pşr.)

  Sulu Köfte Malzemeleri


  • 1 su bardağı ince bulgur
  • 2 adet orta boy patates
  • 300 gram kıyma
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 adet küçük boy kuru soğan
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Tuz

  Sosu için:

  • 2 yemek kaşığı salça
  • 1 tatlı kaşığı nane
  • Yarım tatlı kaşığı pul biber

   

  Sulu Köfte Yapılışı


  Geleneksel lezzetlerden yola devam, aslında Arnavut kültürünün en beğenilen yemeklerinden biri olsa da zamanla artık Osmanlı mutfağında kullanımı her yerdeki kullanımını aşmış ve bu sebeple Türk yemek kültürünün ögesi sayılan bu yemek ne kadar lezzetli ve güzel görünürse her yemek gibi o kadar zor sanılıyor ama çok kolay. Öncelikle yapmamız gereken en önemli şey kıvamında köftemizi tutturmaktır ki aslında bu işlemi de ölçümlerime uygun giderek yapmak çok kolay.

  Köftelerimizi hazırlamak için öncelikle geniş bir kap alalım ve içerisine kıymamızı mutlaka elde (makinede suyunu salması sebepli lezzetli olmuyor), kıydığımız kuru soğanı, ince bulgurumuzu, unumuzu (elemek şartı ile), yumurta sarımızı ve baharatlarımızı koyup elle kıvam alıncaya kadar iyice yoğuralım. Baharatlar kendi damak tadıma göredir ben biraz baharatlı sevdiğim için eğer sizin için abartılı gelirse damak tadınıza göre yenileyebilirsiniz ama muhteşem olmuştu, umarım ilk sefer için verdiğim tam ölçülerde ve baharatlarda dener görür ve ikinci seferde listede ekleme-çıkartma yapabilirsiniz.

  Köfte harcımız dinlenmelidir, dolapta dinlendirebilirsiniz bir saat kadar ama üzerini tül ile örtün ki kabarması hem hijyenik olsun hem de aniden soğumasın üst kısım. Bu aşamaya dilerseniz şekil verdikten sonra da gidebilirsiniz ama bu durumda dinlendikten sonra köftelerimiz az irileştiğinden misket boyutunu istemeyerek kaçırabilirsiniz. Ben bu aşamada köftemi hep dinlendiririm. Daha sonra yayvan bir kap alır ve içerisine misket büyüklüğünde köftelerimi, dibine az un serperek ilave ederim.

  Sulu köfte içerisindeki patatesler ile köftenin eş zamanlı pişmesini ayarlamak nerede ise işkence gibidir, bu sebeple ben genelde patateslerimi fritöz ile kızartır ve en son aşamada eklerim eğer elinizde fritöz yok ise bol yağlı bir tavada da kızartabilirsiniz. Lezzet açısından kayıp olmadığı gibi patatesin haşlanmış klasik tadından öte kızartma lezzeti ile köftenin uyum içerisindeki lezzetini tadabiliyorsunuz. Tabii ki isteyenler yemek ile de haşlayabilir, bunun da yapılma hususu şu şekildedir. Tencere içerisine üzeri geçilecek kadar su eklenir ve tuz ilavesi yapılan zar küpleri boyutundaki patateslerimiz haşlanır. Zar şekli misket köftelerimiz için az iri olacağından tavla zarını baz alarak kesim yapmanızı tavsiye ederim ama bu durumda çok çabuk hazır olacağı için patateslerimiz, tetikte beklemenizde fayda var ve patateslerimiz hazır olduğunda tıpkı fritöz kullanım şekli ile aynı aşamada eklenir. Öncesinde sosumuzu hazırlayalım. Sosumuz için küçük bir tava yeterli olacaktır, sıvı yağ iyice kızdırılır ve bu yağda ılık su ile çok az açılan salçamız kavrulur. Bu şekilde topak açma işlemi sırasında elimizi, yüzümüzü yakmadan güvenli iş yapmış olur ve boşuna çabalamayız. Ilık su eklenir ve daha sonra namemiz ve pul biberlerimiz eklenir ve köftelerimiz ile bu sos harmanlanarak, su eklenerek köfteler pişene kadar haşlanır. Köfteler piştiğinde ise patateslerimiz eklenerek servis edilir.

  Ben sulu köfteyi bulgur pilavı ile çok beğeniyorum umarım sizler de denersiniz, afiyet olsun.

  Yükleniyor...