Sucuklu Kuru Fasulye


 • Porsiyon.com Şefi
  Sucuklu Kuru Fasulye
  4-6
  kişilik
  5
  dakika
  30
  dakika (pşr.)

  Sucuklu Kuru Fasulye Malzemeleri


  • 2 su bardağı kuru fasulye
  • 1 orta boy kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 tatlı kaşığı acı biber salçası
  • 1 tane sivri biber
  • Sucuk
  • Tuz
  • Sıvı yağ
  • 4,5 bardak sıcak su
  • 1 adet küp şeker

  Sucuklu Kuru Fasulye Yapılışı


  Merhaba hanımlar, sucuklu kuru fasulye tarifi vereceğim sizlere ama ne tarif… Öncelikle, bu tarifi dilerseniz aynı şekilde pastırma ile de yapabilirsiniz ama ben genelde sucuk evlerimizde daha sık bulunduğu için sucuk ile tarifi vermeyi uygun gördüm. Yapmanız gereken ilk şey elbette bir gün öncesinden ılık, tuzlu suda fasulyelerimizi ıslatmak. İyi pişmesi için fasulyelerimizin bir önceki günden ıslanmasında fayda var. Zira eğer konserve fasulye kullanacaksanız fasulyeler diğer bakliyatlara göre soğuk suda da kendisini kolay saldığı için konserve süresi uzadıkça bir yumuşama artışı söz konusu oluyor. Bu sebeple üretim tarifine en yakın fasulye konservesini seçin ya da erimemesi için benim gibi kendiniz haşlayın…

  Sucuklu kuru fasulyemizi düdüklü kullanarak yapacağız ama öncesinden eğer evde çocuk var ise fasulyelerimizi ayrı bir tencerede haşlamanızı tavsiye ederim. Çünkü eğer fasulye haşlanmazsa ayrı tencerede içerisindeki gazı alınmamış olur. Yetişkinlerin sindirim sistemi için önemli olmayan bu durum özellikle bebeklik çağlarında gezen çocuklar için rahatsız edici olabilir. Dediğim gibi eğer evinizde çocuk yok ise önceden ısladığınız fasulyeleri süzün ve bir düdüklü tencere içerisine ince kıyım doğradığınız yemeklik kuru soğanları sıvı yağ ile pembeleşinceye kadar kavurun. Eğer lezzetini seviyorum yeşil biber ekleyeceğim (kuru fasulyeye yeşil biber eklenmez) derseniz çok ince doğramak şartı ile ekleyebilirsiniz ve daha sonra biberler de öldükten sonra salçamız az ılık su ile açılır ve düdüklü içerisinde kavrulur.

  Salça, yemeklerde inanılmaz bir çiğ lezzeti bırakıyor bu sebeple iyi kavurmanızı tavsiye ederim ve topak halinin kolay açılması için de çok az ılık su ile açmanızı önemle tavsiye ediyorum. Daha sonra da sucuklar eklenir, bir-iki harmanlandıktan ve sucuklar yağını saldıktan sonra da kuru fasulyelerimiz eklenir. Artık baharatlandırmayı damak tadınıza göre tuz ile yapıp, suyunu üzerini bir parmak geçecek kadar ekleyip direkt olarak düdüklünün kapağını kapattıktan sonra kısık ateşte yarım saat pişirerek yemeğimizi hazır hale getirebilirsiniz. Yalnız bekleme süremiz için önemli bir ayrıntı var. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte yarım saat, orta ateşte ilk önce kaynamasını sağlayıp daha sonra kısık ateşe göre zaman tutabilirsiniz.

  Kuru fasulyenin en vazgeçilmez ikilisi muhakkak ki pirinç pilavıdır, bu sebeple pirinç pilavı ile servis etmenizi tavsiye ederim. Enfes bir lezzet afiyet olsun.

  Yükleniyor...