Şöbiyet


 • Porsiyon.com Şefi
  Şöbiyet
  8-10
  kişilik
  45
  dakika
  30
  dakika (pşr.)

  Şöbiyet Malzemeleri


  • 1 paket baklava yufkası
  • 160 gram tereyağı
  • 2 su bardağı süt
  • 2,5 çorba kaşığı irmik
  • 4,5 su bardağı toz şeker
  • 3,5 su bardağı su
  • 1 dilim limon

  Şöbiyet Yapılışı


  Şöbiyet geleneksel baklava lezzetlerimizden biridir. Özel günlerde çok fazla tercih edilen bu tatlıdan canınız çekiyor fakat hamurunu açamıyorsanız sakın üzülmeyin. Sadece 1,5 saat içerisinde bu tatlıyı vereceğim malzemeler yardımı ile siz de yapabilirsiniz. Şöbiyet hamuru, baklava hamuruyla benzerlik gösterdiği için açması biraz meziyet ister. Bu nedenle ben ve sizin gibi şöbiyetseverler, şöbiyeti baklava hamuruyla yapacağız. Peki, şöbiyet baklava hamuruyla nasıl yapılır?

  Şöbiyet tarifinde belirtilen malzemelerle yaklaşık olarak bir tepsi şöbiyet yapabilirsiniz. Yaklaşık olarak 160 gram tereyağını tavanın içerisine koyarak eritin. İç kremasını hazırlamak için bir tencerenin içerisine 2 su bardağı sütü, 2,5 çorba kaşığı irmiği koyarak tahta kaşık ya da çırpma teliyle karıştırmaya başlayın. Kremayı kıvamını alana kadar kaynatın ve kıvamını aldıktan sonra altını söndürün.

  Tatlının şerbetini hazırlamak için 4,5 su bardağı toz şekeri, 3,5 su bardağı suyu ve birkaç damla limon suyunu tencerenin içerisinde şerbet kıvamını alana kadar pişirin. Baklava yufkasını poşetinden çıkartarak ilk aşamada 10 adet üst üste koyun. Yufkalar üst üstte iken yufkaları büyük dilimler halinde kesin.

  Tavada erittiğiniz tereyağını büyük dilimlerin üzerine sürmeye başlayın. Kremayı da ilave ederek parçaları üçgen şekil alacak şekilde katlayın. Pişireceğiniz fırın tepsisinin üzerine yağlı kâğıt sererek bu parçaları koyun. Geriye kalan 10 parçayı da aynı şekilde hazırlayarak tepsinin üzerine yerleştirin. Tereyağının hepsini tepsinin içerisine ilave edin ve daha önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına tepsiyi koyun. Ilıyan şerbeti de tatlının üzerine dökerek şerbeti çekmesini bekleyin. Şöbiyet tatlınız hazır, afiyet olsun…

  Yükleniyor...