Sirkeli Kabak Kızartma


 • Porsiyon.com Şefi
  Sirkeli Kabak Kızartma
  2-4
  kişilik
  10
  dakika
  30
  dakika (pşr.)

  Sirkeli Kabak Kızartma Malzemeleri


  • 400-500 gram kabak
  • 1,5 çay bardağı buğday unu
  • 1 çay bardağı su veya soda
  • 3 yemek kaşığı sirke
  • Tuz

  Kızartmak için:

  • Sıvı yağ

  Servis için:

  • Süzme yoğurt
  • Dereotu
  • Sarımsak
  • Tuz

  Sirkeli Kabak Kızartma Yapılışı


  Merhaba hanımlar, sirke kullanılan yemeklerde sirkenin kullanım amacı içerisindeki bazı sevimsiz aromaların yemekte sirke tarafından egale edilmesidir. Yani sirkenin başlı başına sevimsiz bir tadı vardır zaten ve eğer sirkenin tadı kalacaksa olmaz. Nötrleştirmek için kullanılır sirke, geriye sadece sirke tadı kalacaksa kullanılmaz ve bu işlem için ölçülerin son derece iyi kullanılması gerekmektedir. Bu sebeple malzeme listesinde yer alan malzemelere riayet etmenizi önemle rica ediyorum, aksi halde sirke tadı olan bir yemek yemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer malzemeleri ailenize göre artırmak ya da azalmak isterseniz de katları şeklinde artırın ki sorun olmasın.

  Öncelikle, sosumuzun hazırlanması gerek, elle de hazırlayabilirsiniz ama ben makine yardımı aldım daha rahat oluyor. Geniş bir karıştırma kabının içine un, sirke, tuz alalım ve su ekleyerek boza kıvamına gelecek kadar, karıştıralım. Karıştırma işleminden sonra kabağımızın yüzünün tırtıklanması gerekmekte, bu işlem için tırtıklı bıçak kullanabilir veya çatal ile az özenerek yapabilirsiniz. Daha sonra da verev keselim, yani yana yatık, kayık şekilde 4 mm kalınlığında. Ben aklınızda bir dilim ölçüsü olsun diye 4 mm desem de isterseniz biraz daha inceltebilir veya kalınlaştırabilirsiniz ama bilin ki incelttikçe kıtırlaşır, kalınlaştırdıkça kabak dilimleri piştikten sonra yumuşak kalır. Damak tadınıza göre ayarlarsınız.

  Şimdi elde ettiğimiz kabak dilimlerimizin sos ile bulanıp kızgın yağda kızartılması gerek. Yağımız kızgın olsun ki kabak dilimlerimiz çok yağ çekmesin ve de pembeleşmesi kızartmanın tamamlandığı anlamına gelmektedir. İsterseniz kızartma süresini uzun tutarak daha kalın, verev dilimler kullanabilirsiniz. Aksi durumda geçerli ince dilimleri daha az kızartarak yumuşak tutabilirsiniz ama ben kıtır seviyorum… Bu sebeple ince dilimleri, çok kızarttım.

  Daha sonra bu tarifte aslında sirke kullanma amacımız sirkenin istenmeyen ekşilikleri egale etmesi yerine aynı zamanda kızartmalarda kıtırlık vermesidir. Yukarıda da dediğim gibi ben kıtır kızartmaları daha çok seviyorum ve eğer verdiğim ölçüde kullanırsanız kesinlikle sirke tadı kalmayacak ve de servis için dere otlu sarımsaklı bir yoğurt ile sunabilirsiniz ama üzerine boca etmeyin, mümkünse ayrı bir servis tabağında sunun ki kıtırlık yoğurt yüzünden gitmesin, afiyet olsun.

  Yükleniyor...