Şerbetli Çikolata Kare Tatlısı


 • Porsiyon.com Şefi
  Şerbetli Çikolata Kare Tatlısı
  8-10
  kişilik
  40
  dakika
  25
  dakika (pşr.)

  Şerbetli Çikolata Kare Tatlısı Malzemeleri


  Keki için:

  • 5 adet yumurta
  • 100 gram şeker (1 çay bardağı)
  • 50 gram un (2 yemek kaşığı)
  • 30 gram kakao (2,5 yemek kaşığı)
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 1 fiske tuz

  Şerbeti için:

  • 2 çay bardağı toz şeker
  • 250 ml su (bir su bardağından biraz fazla)

  Vanilya muhallebisi için:

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı dolusu un
  • 2 çay bardağı toz şeker
  • 50 gram oda sıcaklığında tereyağı (1 yemek kaşığı)
  • 4-5 damla vanilya aroması veya 2-3 paket şeker vanilin

  Muhallebinin üstü için:

  • 200 gram siyah çikolata
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ

  Şerbetli Çikolata Kare Tatlısı Yapılışı


  Merhaba hanımlar, bildiğiniz gibi şerbetli tatlılar Türk milletine ait bir tatlıdır ve bu tatlıyı Avrupa mutfağına özgü olan çikolatalı tatlılar ile birleştirip size sentez bir tarif sunuyoruz. Öncelikle bu tatlı sadece sentez değil, aynı zamanda sizin eminim çok seveceğiniz lezzetler arasında da yer alacak. Çok fazla zamanı olmayan bayanlar için ideal bir tatlı siz de bilirsiniz, Türk tatlıları çok fazla zaman ve emek kaybına neden olurlar ama bu tatlı sentez olduğu için hem çok lezzetli, hem geleneksel hem de çok pratik.

  Öncelikle, kekimizin hamurunu hazırlayalım ama klasik kek hamurlarının aksine bu kek hamurunun istenilen kıvamda hazırlanması için birkaç aşama söz konusudur. Öncelikle elimize küçük bir kase alalım bu kase içerisine un, kabartma tozu, kakao ve tuzu ekleyip karıştıralım ne kadar homojen olursa o kadar iyidir, iyi harmanlamaya bu sebeple özen gösterin ve hatta unun ayrı olarak elenmesi kekimizin içerisinde un topakları kalabilir. Daha sonra ayrı bir kap içerisinde, kap geniş bir karıştırma kabı olmalıdır… Yumurtamızın beyazı ve şeker eklenerek mikser yardımı ile kaymak kıvamında, köpük oluşuncaya kadar karıştırın ve bu köpüğün üzerine de yumurta sarıları eklenir. Yumurta sarılarını eklerken muhakkak olarak azar azar ve mikserle bir yandan da karıştırarak eklememiz gerekmektedir. Çünkü şeker ve yumurta akından oluşan köpük içerisine birden yumurta sarısı eklenirse beklenmedik bir hızla söner. Bu sönmenin meydana gelmemesi için çok yavaş şekilde, mikser ile karıştırarak yumurta sarımız eklenmelidir. Daha sonra da unlu karışımımız içerisine eklenir bu köpüğün ve yumurta sarısında olduğu gibi yavaş yavaş eklenir, bir yandan mikser ile karıştırırken…

  Kek hamurumuz hazır, şimdi yağlı kağıdı içerisine düzgünce yerleştirdiğimiz borcamın içerisine kek hamurumuzu dökelim. Yağlı kağıt eğer bulamıyorsanız veya kullanmak istemiyorsanız kendi yağlı borcamınızı yapabilirsiniz ama bu işlem için muhakkak olarak margarin kullanın. Margarin tepsi veya borcamın içerisinde kalın ve her yerinde eşit bir tabaka oluşturacak şekilde sürülür, eğer sıvı yağ kullanırsanız sıvı yağ köşelerden akar ve dip kısımda birikir ve bu durum sizin kekinizin alt kısmının aşırı yağdan pişmemesini sağlar ki zaten sıvı yağ margarin kadar lezzetli değildir.

  Daha sonra hazırlanan borcam daha önceden muhakkak olarak 180 derece ısıtılmış fırında yirmi dakika kadar pişirilir. Altı ve üstünün eşit piştiğinizi anladığınız anda fırından alabilirsiniz ama eğer önceden ısıtılmamış fırında pişirmeye çalışırsanız kekiniz kabarmaz.

  Şerbetimiz kaynatılır ve kaynamaya başladığı anda içerisine limon suyu eklenir ve limon suyu ekledikten sonra kaynamaya başladığında ocağın altı harlı ateşten kısık ateşe alınır ve bir on dakika kadar daha bu şekilde kaynatılır. Daha sonra kekimiz soğukken, şerbetimiz sıcakken birleştirilir. Eğer kekimiz sıcak olursa muhakkak hamurlaşma meydana gelir bu sebeple kekin iyice oda sıcaklığında ılımasına özen gösterin. Bir diğer özen göstermemiz gereken konu da keki oda sıcaklığında soğumaya bırakmaktır. Aksi halde kekimiz aniden dolaba girdiği için soğur ve hamur keser.

  Şimdi sıra geldi muhallebi aşamasına, muhallebi aşaması aslında her tatlının krema aşamasıdır denebilir. Tatlılar birçok aşamadan meydana gelir ve her aşamada nerede ise bir yemek yapımı kadar zorlanırsınız. Bu sebeple özenli ve istekli çalışmak ile ancak lezzetli tatlılar elde edebilirsiniz. Şimdi muhallebimiz için geniş bir tencere ocağa konur ve tüm muhallebi malzeme listesi içerisine eklenir. Daha sonra orta ateşte kaynamaya başlayıncaya kadar tutulur ve kaynamaya başladığında ocağın altı kısılır ve vanilya eklenir. Soğuyan muhallebimiz içerisine tavada (eritilmiş) tere yağı eklenir ve mikser ile iyice karıştırılır. Tıpkı kekimizde olduğu gibi oda sıcaklığında soğutmak çok önemlidir, aksi halde şeker keser. Yemeklerde de bu kural geçerlidir, aniden ekşime meydana gelebilir.

  Muhallebimiz ılırken, bir cezve içerisinde sıvı yağımız ve çikolatamız eritilir ve kekimizin üzerine ilave edilir. Eriyen çikolatanın donmasını beklerken aynı zamanda muhallebimiz soğuyacaktır ve çikolatamız yeniden katılaşacaktır. Bu aşamada en üst tabakaya muhallebi eklenir ve 2-3 saat kadar dolapta bekletilen tatlımız artık dilimler halinde servis edilebilir. Dilimlerimizi servis ederken fındık, ceviz gibi kuruyemiş kırıntıları veya Hindistan cevizi ile süsleyerek de servis edebilirsiniz.

  Afiyet olsun, mükemmel bir tatlı…

  Yükleniyor...