Profiterol


 • Porsiyon.com Şefi
  Profiterol
  4-6
  kişilik
  45
  dakika
  30
  dakika (pşr.)

  Profiterol Malzemeleri


  Hamuru için:

  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı un
  • 125 gram margarin
  • 3 adet yumurta

  Kreması için:

  • 2,5 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı un
  • 1,5 çay bardağı şeker
  • 1 adet yumurta
  • 1 paket vanilya

  Üzeri için:

  • Hazır çikolata sosu

  Profiterol Yapılışı


  Profiterol son zamanlara damgasını vurmuş bir Fransız tatlısı, birçok kültürde yer bulmuş, Türk yemeklerinin arasına geç gelse de geldi, şimdi tarifimi verelim ama bir konuda uyarmak istiyorum. Ölçülerim bana aittir, birçok defa deneyerek elde ettim ve bu sebeple sizin de uymanızı istiyorum. Çünkü hazin sonuçlar elde etmenizi istemem.

  Tenceremizi alalım malzeme listemizdeki su ile margarini içerisine koyalım ve margarin eridikten sonra unu eleyerek ve sürekli suyu karıştırarak ekleyelim ki topaklanma meydana gelmesin. Daha sonra da kaynayana kadar orta ateşte, sürekli karıştırarak ve kaynamadan sonra da karıştırmaya ara vermeden kısık ateşte 10 dakika pişiriyoruz karışımı ki unumuz içerisinde çiğ kalmasın ve koku bırakmasın. Bu işlemleri yaptıktan sonra oda sıcaklığında karışımı ılımaya bırakalım, eğer birden dolaba koyarsak topaklanma olur. Biz bu arada da krema yapım aşamasına geçebiliriz.

  Tencere içerisine krema için olan malzemelerden vanilya şekeri hariç hepsi kaynayana kadar karıştırarak, daha sonra da kısık ateşle kıvam alana kadar, karıştırarak pişirelim ve daha sonra içerisine vanilya şekerini ekleyip, ocağın altını kapatalım. Oda sıcaklığında kremamız soğurken hamur da tamamen soğuyacak bu sebeple bir mola veriyoruz.

  Bekleme işleminin sonunda kremamızı iyice makine ile karıştırır ki içerisinde topaklanma kalmışsa çözülsün ve iyice kıvam alsın. Daha sonra da unlu karışımımızın içerisine 3 adet yumurta kırıyoruz ve makine ile karıştırıyoruz iyice yumurtalar özümsensin, isterseniz yumurtalarımızı ilk önce geniş bir kap içerisinde köpürene kadar makine ile karıştırıp da ekleyebilirsiniz. Yumurtanın hamura yedirilme aşaması biraz zahmetli ama çok önemli bir aşamadır. Daha sonra yağlı kağıt serili fırın tepsimize gelişi güzel birer kaşık, birbirine değmeyecek şekilde hamurumuzdan koyuyoruz. Eğer elimizde yağlı kağıt yoksa çok az sıvı yağ veya margarin ile tepsimizi yağlayabiliriz ve önceden ısıtılmış, 180 derece fırında profiterollerimizi 20 dakika kadar kabarıp, kızarana değin pişiriyoruz.

  Hamurumuz pişip, oda sıcaklığında dinlendikten sonra aralarına ince kesikler açıyoruz ki krema doldurabilelim ve daha sonra kuplara aldığımız profiterollerimiz çikolata sosu ile harmanlanır ve servis edilir, afiyet olsun. Buzdolabında dinlendirirseniz daha lezzetli oluyorlar.

  Yükleniyor...