Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır?
15 Mayıs 2015

Sofra düzeni özellikle davetlerde en az ikram edilecek yemek kadar önemli bir noktadır. Sofra düzeninde en çok önem verilen nokta hiç şüphesiz ki çatal, kaşık, tabak ve bıçakların yerleşimleri ve uyum içerisinde olup olmadıklarıdır. Tüm bunların eksiksiz olmasına dikkat edildiği takdirde misafirlerinize oldukça şık bir sofra sunma şansını yakalarsınız.

Peki, şık bir sofra için ne nerede olmalı?

Su, içki ve meyve suyu için kullanılacak bardaklarınızın servis tabaklarının sağında olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Diğer tabaklara oranla daha büyük olan servis daha sofrada altlık görevi görmesi için kullanılmaktadır. Yemek sunumları için yemek tabakları kullanılır ve masada servis tabağının üzerine konulur. Yemek tabağından ufak ve düz olan salata tabağı da masaya getirildiği zaman yine servis tabağının üzerine konulur. Diğer tabaklara oranla oldukça küçük olan ekmek tabağı ise servis tabağının sol kısmında olmalıdır. Tereyağı tabağı kullanılacaksa da servis tabağının hemen üst tarafına konulmalıdır.

Ana yemek için kullanılacak bıçaklar servis tabağının sağ tarafına konulmalıdır. Ara sıcak bıçağı ise ana yemek bıçağının dış yanına yerleştirilir. Ordövr tabağı için kullanılan soğuk bıçağının yeri ise bıçakların yanında en dıştadır. Tereyağı bıçağı kullanacaksa ekmek tabağının üstünde ve sağ tarafa konulmalıdır. Bıçakların hepsi tabağın sağında yer almalıdır ve şayet birden çok çatal kullanılacaksa ilk kullanılacak çatalın en sağa yerleştirilmesine ve bıçakların keskin taraflarının tabağa bakmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Ana yemek çatalı sofra düzeninde servis tabağının sol kısmına konulur. İki adet olan ara sıcak çatalları da ana yemek çatalının yanına konulur. Tatlı çatalı servis tabağının üst kısmına yerleştirilir. Başlangıç çatalının ana yemek çatalından daha küçük olması gerekmektedir. Başarılı bir sofra için dikkat edilmesi gereken şeylerden biri tabağın yanına ve önüne toplam üç taneden fazla çatal yerleştirilmemesi gerektiğidir. Daha fazla çatala ihtiyaç varsa kullanılacağı zaman masaya getirmek gerekmektedir.

Kusursuz bir sofra düzeninde kaşık bıçağın sağ tarafında durur ancak resmi davetlerde çorba kaşığı tabağın ön kısmına konulmaktadır. Düzgün katlanmış bir peçete sofranın genel görünümünde oldukça önemlidir. Bu nedenle kumaş peçete kullanmak çok daha akılcıdır. Sofralarınızda oturma düzenini mutlaka bir gün önceden planlamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Sofra oturma düzeninde ise konuklarınızı bir erkek bir kadın olacak şekilde olmalı ve her erkeğin bayan partneri sol tarafında yer almalıdır.