Mutfak Eşyalarının Bakımı

Mutfak Eşyalarının Bakımı
16 Ocak 2016

Mutfaklarda çelikten porselene, kristalden cama kadar birçok farklı materyalden üretilmiş ürünler kullanılmaktadır. Bazı mutfak ürünleri el üstünde tutulurken bazıları ise biraz hoyrat kullanılmaktadır. Mutfak eşyalarını dikkatli kullanarak ve özelliklerine göre temizleyip bakımını yaparak ömürlerinin çok daha uzamasını ve oldukça uzun süre yeni gibi kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Porselen Mutfak Eşyalarının Bakımı

Porselenlerinizin üzerinde zaman içerisinde kahve ve çay lekeleri nedeni ile sararmalar oluşabilmektedir. Söz konusu lekelerden kolaylıkla kurtulmak istiyorsanız porselen temizleme tozlarından ya da diş temizleme tozlarından kullanarak çok kısa süre içerisinde yok olmalarını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, porselen tabaklarınızı ve fincanlarınızı raflarınızda üst üste koyarak muhafaza edecekseniz aralarına oldukça ince bir kâğıt yerleştirebilirsiniz. Bu sayede tabakların altında yer alan sırsız kenar hamurunun altın ve sır dekorları zedelemesini önlemiş olursunuz.

Çelik Mutfak Eşyalarının Bakımı

Çelik mutfak eşyalarınızın leke olmasını istemiyorsanız uzun süre suda kalmamalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çelik malzemeden üretilen eşyalarınızın temizliklerini sıcak ve köpüklü su ile yapabilirsiniz. Ayrıca bulaşık makinesinde çelik eşyalarınızı yıkayacaksanız mutlaka yumuşak bir deterjan kullanmalısınız.

Cam Mutfak Eşyalarının Bakımı

Cam eşyalar mutfak başta olmak üzere evlerde oldukça geniş bir alanda kullanılmaktadır. Cam eşyalarınızın temizliğini yaparken sıcak su ve bulaşık deterjanı yeterlidir. Ayrıca içerisinde zaman içerisinde kireçlenme oluşan cam eşyalarınızı ise ilk olarak sirkeli sıcak suda beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Böylece kireç lekelerinden eser kalmayacaktır.

Kristal Mutfak Eşyalarının Bakımı

Mutfakta kullandığınız kristal ürünlerinizi yıkadıktan sonra içerisine tuz ve sirke koyduğunuz su ile durulayın ve kristallerinizi sürekli olarak sıvı bulaşık deterjanı ile yıkamaya dikkat edin. Yıkarken kristal eşyalarınızın çizilmesini önlemek için parmaklarınızdaki yüzükleri çıkarın. Ayrıca, kristal eşyalarda ağız kısmı çok ince ve çok hassastır. Bu nedenle bardakları ters çevirmemeye özen gösterin. Temizlediğiniz kristallerinizi dolaba yerleştirirken mutlaka parçalar arasında mesafe olacak şekilde yerleştirin. Çünkü yüksek sıcaklıkta kristaller genişlerler. Bu nedenle de diğer parçalara değerek kırılmalarına neden olabilirler.

Sizler için paylaştığımız oldukça kolay püf noktalarına dikkat ederek mutfak eşyalarınızı çok uzun süre ilk gün ki gibi kullanabilirsiniz.