Fırın Nasıl Temizlenir?

Fırın Nasıl Temizlenir?
16 Nisan 2015

Kendi kendini temizleme özelliğine sahip bir fırın kullanmayan hemen her bayanın ortak kâbusu hiç şüphesiz ki fırın temizliğidir. Piyasada yer alan ve fırın temizlemede kullanılan fırın temizleyici ürünlerin birçoğu toksik ürünler olan kostik ve amonyak içermektedir. Sprey şeklinde satışa sunulan fırın temizleyiciler uygulama esnasında havada zerrecikler oluşturur. Bu da akciğerlerin solunum yolu ile zarar görebilme riskini doğurduğu gibi göz ya da cilde de temas ederek hasarlar oluşturabilir. Ayrıca daha sonra fırında pişireceğiniz yemeklerinize nüfuz edebilir ve sağlığınız için oldukça ciddi tehdit oluşturabilirler.

Hiç şüphesiz ki sağlığın olmazsa olmazları hijyen ve temizliktir. Ancak, mikroplardan arınmak için uğraşırken önemli olan hem doğaya hem de sağlığınıza zarar vermemeye dikkat etmektir. Temizlik esnasında ve sonrasında herhangi bir zararlı kimyasal ile temas etmemek adına oldukça etkili ve tamamen doğal bir fırın temizleyici hazırlayabileceğinizi biliyor musunuz?

Evde Fırın Temizleme Ürünü Yapma

Maliyeti piyasada bulunan fırın temizleme ürünleri ile kıyaslandığında oldukça düşük olan ve hem çevreye hem de sağlığınıza hiçbir zararı olmayan fırın temizleme ürününü nasıl kolayca hazırlayabileceğinizi vereceğimiz tariften öğrenebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler ve Hazırlanışı:

  • Yarım su bardağı Arap sabunu ya da sıvı sabun
  • 1,5 su bardağı dolusu karbonat
  • Çeyrek su bardağı beyaz sirke ancak bulamazsanız elma sirkesi de kullanabilirsiniz.
  • Yeteri kadar su

Yukarıda paylaşmış olduğumuz malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırarak macun kıvamında sürülebilir bir karışım elde edin.

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak fırınınızın ızgarasını ve tepsilerini dışarı çıkararak lavabonuzda temizleyin.
  • Pasta fırçası ya da temiz küçük boya fırçası yardım ile hazırlamış olduğunuz macunu fırınınızın yanlarına ve tabanına sürün. Kapak ya da camına gelmemesine dikkat edin.
  • Fırınınızın kapağını kapatarak en az 8 saat civarı kapalı olarak bekletin.
  • Daha sonra bir kap temiz su ve sünger yardımı ile kir birikintilerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bu esnada kabınızdaki su kirlendikçe yenisi ile değiştirmeye dikkat edin.
  • Fırınınızı tamamen temizlediğinizde temiz bir kâğıt havlu ya da bez ile kurulayın.

Fırınınızın camını temizlemek için ise yarım çay bardağı karbonatı su ile karıştırıp bir macun elde edebilir ve tüm camı macun ile kapladıktan sonra 20 dakika bekleyin nemli bir bez ile silebilirsiniz. Son olarak kâğıt havlu yardımı ile ovalayarak camınızın tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz.