Brokoli Kokusu Nasıl Giderilir?

Brokoli Kokusu Nasıl Giderilir?
16 Ocak 2016

Brokoli denildiğinde akla gelen ilk şey insan sağlığı üzerindeki saymakla bitmeyecek kadar çok faydasıdır. Ancak birçok kişi pişirme esnasında yaydığı kötü koku nedeni ile brokoliyi evlerinde çok fazla tüketmemektedir. Yalnızca kötü koku veriyor diye doğal şifa kaynağı olan oldukça lezzetli ve sağlıklı bu sebzeden uzak kalmamanız adına birkaç değişik formül bulunmaktadır. Söz konusu formülleri uygulayarak oluşabilecek kötü kokuların kolaylıkla önüne geçebilirsiniz. Özellikle çocukların çıkardığı koku nedeni ile yemekten kaçındığı brokoliyi onlara sevdirebilmek adına uygulayabileceğiniz formülleri yazımızdan kolaylıkla öğrenerek uygulayabilir ve evinizde brokoli yapmayı artık problem olmaktan çıkarabilirsiniz.

Brokoli Kokusunu Gidermek İçin Yapılabilecekler

Brokolinin yemeğini yaparken direkt çiğ olarak kavurmak yerine daha önce oldukça kısa bir süre haşlayabilirsiniz. Böylece kavurma esnasında çıkaracağı kokunun büyük ölçüde önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca pişirme esnasında aspiratörünüzü sürekli olarak kullanarak da kokunun dağılmadan evinizin dışına çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Brokoliyi haşlarken suyuna ekleyeceğiniz bir şeker kaşığı limon suyu ya da bir iki damla sirke de kokusunu oldukça bastırır ve evinizin içerisine yayılmasını engeller. Böylece brokoli yapmak sizin için artık keyifli bir hale gelecektir. Ayrıca mutfağınızda oluşabilecek brokoli kokusu ve diğer kokuları gidermek adına tamamen doğal yöntemler ile hazırlayabileceğiniz bir sprey bulunmaktadır.

Mutfaklar İçin Doğal Yöntemler İle Koku Hazırlama

Herhangi bir oda spreyi şişesinin içerisine ya da ucunda sprey mekanizması yer alan bir şişeye yaklaşık üçte biri seviyesine gelecek şekilde kaynatılıp dinlendirilmiş ya da oksijenli su koyun. İçerisine aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz ve fiyatı da oldukça uygun olan limon yağını alarak bir iki damla ekleyin. Yarım limonun suyunu da ekledikten sonra mutfağınızda oluşan kötü kokuları kolaylıkla bastırabileceğiniz oldukça hoş kokulu bir sprey elde etmiş olursunuz.

Çiğ haldeki brokoli çok koku yaymamaktadır. Ancak hassas koku alma özelliğine sahip kişiler çiğ brokolinin de kokusundan oldukça rahatsız olmaktadırlar. Brokolinin çiğ haldeki kokusunu yok edebilmek için salatalarınızda kullanacağınız brokolileri zeytinyağı ile marine edebilirsiniz. Bu sayede brokolinin kokusu hapsolur ve herhangi bir rahatsızlık vermez.