Pirinçli Pırasa Yemeği


 • Porsiyon.com Şefi
  Pirinçli Pırasa Yemeği
  1-2
  kişilik
  15
  dakika
  30
  dakika (pşr.)

  Pirinçli Pırasa Yemeği Malzemeleri


  • 500 gram pırasa
  • 1 adet ince havuç
  • 3 adet domates
  • Yarım yemek kaşığı salça
  • Çeyrek çay bardağı zeytinyağı (dilerseniz azaltabilirsiniz)
  • 1,5 su bardağı su
  • Yarım çay bardağı pirinç

  Pirinçli Pırasa Yemeği Yapılışı


  Merhaba hanımlar, sizlere zeytinyağlı pırasa tarifi verecektim ama pırasa yemeğinin tek başına sade olduğunu düşündüğüm için havuç ve pirinç ile nasıl yapılır bilgisini de vermeyi uygun gördüm.

  Öncelikle parmak genişliğinde yıkanmadan, son kabuğu alınmış pırasalarımız dilimlenir ve kolay pişmesi açısından çok daha ince olacak şekilde havuçlarımız da dilimlenir. Ben yemeklerde görselliği çok sevdiğim için jülyen kesim yapıyorum, hem pişmeleri de yüzey çok olduğundan diğer kesimlere göre daha kolay oluyor, size de tavsiye ederim. Daha sonra tavaya aldığım sıvı yağ ve zeytin yağı karışımımda yemeklik doğradığım soğanlarım pembeleşinceye kadar kavrulur. Daha sonra elbette salça kavrulur iyice ki özündeki çiğ tadını yemeğe vermesin, zira zeytinyağı da kullandığım için mat bir lezzet olacak zaten yemeğimde bir de salça, lezzeti bozmasın.

  Salça kavrulduktan sonra domateslerimizi rendeleriz ve o rendelenmiş domates eklenir ve suyunu çekene kadar yeniden kavrulur. Havuçlarımızı ekleriz ve iyice kavururuz ve daha sonra pırasa eklenir, kavrulmaya devam edilir. Son aşamada ise pirinç eklenir ve kavrulduktan sonra suyumuzu ve tuzumuzu ekler tencerenin kapağını kapatırız.

  Bilinmesi gereken artı bir iki bilgi mevcut. Öncelikle ben pirinç eklemesi yapılan yemeklerde hiçbir şekilde bilemem ki tam zamanı neresidir pirinç için eklenme hususunda. Pirinçlerim ya çok sert, ya da çok yumuşak oluyor. Yumuşatmak için az daha kaynatıyorum ama pırasalar olmasa da havuçlar gibi yemeğim içerisinde dağılan sebzeler yemeğimin hem görünümünü hem de lezzetini etkiliyor. Bu sebeple pirinçlerimi bol su ile yıkar, ayrı kaynatırım ve yemeğime en sonunda eklerim, size de bunu tavsiye ederim. İçerisinde zeytinyağı kullandığım için de yemeğime biraz (karış ucu ile) şeker eklerim ki en başta da bahsettiğimiz mat tat kaybolsun diye. Yoğurt ile servis edin, inanılmaz yakışan bir ikili oluyor.

  Afiyet olsun.

  Yükleniyor...