Pırasa Yemeği


 • Porsiyon.com Şefi
  Pırasa Yemeği
  2-4
  kişilik
  10
  dakika
  30
  dakika (pşr.)

  Pırasa Yemeği Malzemeleri


  • 3-4 adet pırasa
  • 2 adet havuç
  • 1 yemek kaşığı salça
  • Yarım çay bardağı pirinç
  • Sıvı yağ
  • Tuz

  Pırasa Yemeği Yapılışı


  Merhaba hanımlar, bugün sizlere pırasa yemeğinin tarifini vereceğim ama öncelikle şundan bahsetmek istiyorum. Pırasa yemeği birkaç değişik şekilde yapılır ki yoğurtlu terbiyeli, salçalı, salçasız gibi seçenekleri vardır. Ben salçalı olanının yani en çok bilinen pırasa yemeğinin tarifini sizlerle paylaşacağım.

  Türk mutfağında aslında son yüzyıla kadar salçalı yemekler hiç yoktu ama domates ile tanışan Türkler olarak biz onu çok sevmiş olmalıyız ki gerek tüm yemeklerde neredeyse geleneksel yemeklerde bile salça kullanıyoruz. Ben aslında çoğu az salça gerektiren yemeklerde az acılı kırmızı biber ile renklendirme yaparım, bu bilgilerden sonra yemeğimizin tarifine geçelim.

  Pırasa yemeğimiz için bol su ile temizlenen pırasalarımızı verev şekilde doğruyoruz ki hem top top durmasınlar hem de pişmeleri için kaynama süreleri kısalsın ve havuçlarımızı da aynı şekilde doğruyoruz.

  Tenceremizde yağda önce havuçları bir güzel kavuruyoruz daha sonra da pırasaları ve en son işlem olarak salçamızı ekliyoruz, salçanın ham tadını atmak için salçayı da kavurup suyunu veriyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra tuzunu ve istersek diğer baharatlarını verip, ayrı bir tencerede yumuşayana kadar kaynattığımız ve süzdüğümüz pirinçleri ekleyip servis edebilirsiniz.

  Ben pirinçli yemeklerde sebzelere göre pirincin tam pişmesini yani ne çiğ kalması ne de erimemesi için ayrı kavurur ve yemeğin sonunda eklerim pirinci ama eğer içinizde sebzenin pişmesine göre pirinç ekleyebilecek kadar hamarat hanımlar varsa direkt yemeğe ekleyebilirler.

  Afiyet olsun.

  Yükleniyor...