Pileli Börek


 • Porsiyon.com Şefi
  Pileli Börek
  8-10
  kişilik
  5
  dakika
  40
  dakika (pşr.)

  Pileli Börek Malzemeleri


  • 4 adet yufka
  • 2 adet yumurta
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • Yarım demet maydonoz
  • 300 gram lor peyniri ya da beyaz peynir

  Pileli Börek Yapılışı


  Börek çeşitlerinin arasında takdire şayan bir çeşittir pileli börek tarifi ve oldukça lezzetli olmasına ilişkin tebrikler de bulunmaktadır.

  Yapılışı oldukça pratiktir ve malzemeleri kolay elde edilir cinsten olduğu için herkes tarafından kolayca yapılabilmektedir.

  Hem görünüm hem de lezzet açısından birçok artısı olan bu börek misafirlerimiz için de, akrabalarımız için de, bayramlar da da, günlük oturmalarda da servis edebileceğimiz bir cinstendir.

  Böylesi bir tarifi noktası virgülüne kadar anlattık ve böylesi bir tarifi yapmak için sabırsızlananlar için geçelim anlatım aşamasına…

  Bu aşamada sizlere pileli börek tarifini anlatacağız.  Bir karıştırma kabı oluşturarak yoğurt, yumurta ve sıvı  yağ malzemelerini koyup bu kap içerisinde iyice çırpıyoruz.

  Peynir ve maydanozu da iç harcı yapmak için birbiriyle karıştırıyoruz ve ardından yufkayı tezgahın üzerine açıp yayıyoruz.

  Kabın içindeki malzemeler ile hazırladığımız sıvıyı yufkanın her yerine sürüyoruz (fırça ile tüm her yerine sürebilirsiniz).

  Daha sonra peynir ve maydanoz karışımı olan iç harcını yufkanın içine serpiştiriyoruz. Yufkanın en kenar köşesinden başlayarak büzme hareketleri ile ortaya kadar getiriyoruz.

  Pileli börek olmak için yufkayı bu kısmın ortasından bıçakla kesiyoruz. Büzme işlemi ile oluşturduğumuz pileleri bozmadan daha önceden yağladığımız kalıba düzgünce yerleştirerek aynı işlemleri diğer yufkalara da yapıyoruz.

  Tüm yufkalar bittiğinde kalan sosu üzerinde gezdiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

  Yükleniyor...