Patlıcan Soslu Makarna


 • Porsiyon.com Şefi
  Patlıcan Soslu Makarna
  4-6
  kişilik
  10
  dakika
  15
  dakika (pşr.)

  Patlıcan Soslu Makarna Malzemeleri


  • 1 paket makarna
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 adet patlıcan (Tercihen bostan patlıcan)
  • 3 adet domates
  • 1 diş sarımsak
  • Tuz
  • Karabiber
  • Süzme yoğurt

  Patlıcan Soslu Makarna Yapılışı


  Ramazan’da yemek hazırlamak zordur ki birbirinden zor Ramazan yemekleri var hangisini uygulasam, ne yapsam gibi kararsız kalmak da çoğu zaman söz konusu. Genelde büyük mutfaklarda kısa zamanlarda lezzetten ödün vermeden çok yemek hazırlamak için bazı detaylar vardır, mutfağımda da Ramazan aylarında o detayları uygularım ki evde yemek hazırlamak için çok zaman harcanmasın ve zaten aç olan beden bir de yorgun düşmesin.

  Ramazan ayı boyunca neredeyse birkaç güne bir makarna yaparsınız (aslında farkında olmadan). İftarda ek olarak, ara öğünlerde atıştırmalık ve çoğu zaman da sahurda ana yemek ama her seferinde makarna haşlar ve işkenceye yine maruz kalırsınız. Bu gibi bir duruma gerek yok ailenizin birey sayısına göre 3 günlük bir miktar belirleyip, makarnanızı yarım haşlayabilirsiniz. Yani tam pişmeden haşlar ve tamamen soğuttuktan sonra dolap içerisinde ağzı folyo ile sarılı bir şekilde bekletebilirsiniz ki bu yöntem çok pratiktir. Daha sonra tüketmek istediğiniz zaman da tereyağı ile çektirme usulü yani tereyağında makarnanızı az kavurur ve çok az kaynar su ekleyerek o suyu çekmesini sağlar ve makarnanızı 1-2 dakika içinde hazır hale getirebilirsiniz. Peki bu şekilde mi kullanacağız makarnamızı, hayır… Çok lezzetli bir sos olan patlıcan soslu makarna hazırlayacağız.

  Sosumuz için, tereyağı ve sıvı yağı aynı anda kullanacağız ki sosumuz ne çok ağır olsun ne de tereyağından mahrum kalsın. Yağımızı kızdırıp daha sonra küp şeklinde doğranan patlıcanlarımızı ekliyoruz ve patlıcanlar pişmeye yaklaştığında yemeklik doğranan domateslerimizi ekliyoruz (domateslerin kabukları alınmalıdır). Daha sonra da rendelenmiş sarımsak, tuz ve diğer baharatlarımızı da ekleyip sosumuzu kendi suyunda güzelce pişirdikten sonra makarnamızın üzerine boca ediyoruz. Eğer patlıcanların çok fazla yağ çekmesini istemiyorsak, küpler halinde kestikten sonra limonlu su içerisinde biraz bekletelim, süzüp o şekilde kızartalım. Bu şekilde hem çok yağ çekmez hem de patlıcan soslu makarna yapmak için kararmaz, afiyet olsun.

  Yükleniyor...