Patatesli Patlıcan Yemeği


 • Porsiyon.com Şefi
  Patatesli Patlıcan Yemeği
  1-2
  kişilik
  5
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  Patatesli Patlıcan Yemeği Malzemeleri


  • 4 adet patlıcan
  • 2-3 adet patates
  • 3-4 adet domates
  • 1 adet yeşil biber
  • 1 adet orta boy soğan
  • 5-6 diş sarımsak
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz

  Kızartmak için:

  • Sıvı yağ

  Patatesli Patlıcan Yemeği Yapılışı


  Merhaba hanımlar, patlıcan yemekleri tek başına çok lezzetli oluyor ama sadelikleri neticesinde de pek tercih edilmez ve genelde et ile kombine edilir ama bunun yerine patates kullanarak hazırlayacağınız patatesli, patlıcanlı yemek sizler için eminim en az benim sevdiğim kadar değerli bir tarif olacak. Öncelikle patlıcanlarımızı ve patateslerimizi yıkayalım ve patlıcanlarımızı daha sonra enine pijama şekli verecek halde şerit halinde soyalım ve dilimleyelim, dilimlerin çok kalın olmasına gerek yok daha sonra da patateslerimizi soyalım ve yemeklik şekilde doğrayalım. Patlıcan yağda kızaracağı için çok fazla yağ çeker bu sebeple daha önceden tuzlu, limonlu su içerisinde bekletmeniz ve patatesler ile iyice ayrı ayrı süzüp, kızgın yağa bu şekilde atmanız hem kazaları hem de patlıcanların çok fazla yağ çekmesini önler.

  Daha sonra da patlıcanlar yağda kızartılır ama halen eminim yağ çekecektir, mutfakta benim başıma geldiği gibi tepsimizin dibine kağıt havlu serip bu yağdan kurtulabilirsiniz daha sonra aynı yağda patateslerimizi kızartırız.

  Daha sonra ayrı bir tencere içerisine zeytinyağımızı ekler ve yemeklik kıyılmış biber ve soğanlarımızı, önce biber daha sonra soğan olacak şekilde pembeleşinceye kadar kızartırız. Biber soğandan daha serttir biber sonra kavrulursa soğanlar biber kavrulurken yanabilir ve daha sonra yine yemeklik doğranmış domateslerimiz eklenir ve 15 dakika boyunca orta ateşte suyunu kaybedip koyulaşıncaya kadar sosumuz pişirilir. Bu aşamadan sonra tuzumuzu ve diğer baharatlarımızı ince kıyım sarımsak ile ekler ve 1-2 dakika kadar patlıcan ve patateslerimiz ile harmanlarız. Soğuk suyunu malzemelerimizin üzerini geçmeyecek kadar ekler ve 10 dakika kaynayıp, suyunu yemeğimiz özümseyene kadar bekleriz. Bu yemek içerisindeki patatesin, patlıcanın, sarımsak gibi diri baharatlar ile özümsenmesi bakımından ne kadar beklese o kadar lezzetleşen bir yemektir. İsterseniz bir gün önceden hazırlayıp, ertesi gün tüketebilirsiniz ama soğuma işlemi için sıcakken birden dolaba koymak yerine oda sıcaklığında ılımasını bekleyip daha sonra dolaba koyabilirsiniz, aksi halde yemeğiniz ekşiyebilir. Makarna ile enfes bir ikili oluyor, afiyet olsun.

  Yükleniyor...