Patates Diyeti


 • Porsiyon.com Şefi
  Patates Diyeti

  Patates Diyeti Malzemeleri


  • Patates
  • Elma
  • Mandalina
  • Yeşil salata
  • Taze yeşil soğan
  • Listedeki diğer malzemeler

  Patates Diyeti Yapılışı


  Pek çok insan için sağlıklı yaşam ve buna bağlı olarak daha fit bir görüntü sahibi olmak oldukça önemlidir. Özellikle de kilo problemleri olan ve söz konusu fazla kilolardan bir şekilde kurtulmak isteyenler alternatif yollar ararlar. Elbette ki diyet programları bu anlamda sıklıkla tercih edilirler. Farklı sebzeler ya da besinler odaklı diyetler elbette ki uygulanabilir. Uygulanan ve takip edilen diyetler arasındaki patates diyeti de ağırlıklı şekilde patates içerdiği için bu ismi almıştır.

  Patates Diyeti İle Kilo Vermek Mümkün

  Kişilerin metabolizma hızlarına da bağlı olarak tam bir kilo miktarı verilemese de, ortalama 5 veya 6 kilo kadarlık bir zayıflamanın patates diyeti ile haftalık olarak gerçekleştiği söylenebilmektedir. Zaten bundan dolayı da patates diyeti son derece popüler ve uygulanabilir durumdadır. Patates diyeti bu tarz faydalar sağlarken, dezavantaj olarak da görülebilen bir yana sahiptir. Diyetin ilk 3 günü içinde sürekli aynı besinlerin kullanılıyor oluşu bu dezavantaj kapsamında değerlendirilir. İnsanlar tek tip beslenmeye kaydıkları için halsizlik, sersemlik gibi yan etkiler görülebilir. Sırf bu noktadan dolayı da patates diyetinde bir takım sebze ve meyveler ile vücuda destek sağlanmalıdır.

  Patates diyetini hafif hastalıklara sahip olan, bünyeleri de çok güçlü olmayan kimseler yapmamalıdır. Zayıf bünyeler için bu diyet kesinlikle önerilmez. Kilo vermek isterken farklı hastalıklara tutulmanın önüne geçmek için güçlü bünyelerin bu diyeti uygulamaları gerekir. Bunun temel sebebi ise gün içinde oldukça az kalori almaktır. Özellikle de yaşı biraz daha büyük olan kimselerin kalori alımlarında yaşanacak olan bu düşüş vücutları da yoracaktır. Patates diyetinin tekrar tekrar yapılmaması, üst üste vücudun bu denli zorlanmaması da tavsiye edilir.

  Patates diyeti yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı 1 haftalığına uygulanır ve 2. Hafta sürdürülmez. Peki, bu diyet nasıl uygulanmalıdır?

  Patates Diyeti Uygulaması

  Patates diyetinde gün gün neler yeneceği ayrıntılı şekilde öğrenilmelidir. Bu programın dışına çıkmamak ve ne az, ne de fazla bir besine yönelmek gereksizdir.

  1. Gün: Sabah iki adet orta büyüklüğe sahip haşlanmış patates tüketilir. Kahvaltı yerine geçen bu öğün ardından öğlen ise iki adet orta büyüklükte haşlanmış patates ile devam edilir. Akşam yine aynı patateslerin sadece sayıları artırılmış olarak, yani 3 adet alınması sağlanmalıdır. Bu şekilde gün kapatılır.

  2. Gün: Diyet programının ikinci günü, tıpkı ilk günkü gibidir. Sabah ve öğlen öğünlerinde 2’şer adet orta büyüklükte haşlanmış patates ve akşam da 3 adet orta büyüklükte haşlanmış patates yenir.

  3. Gün: Yukarıdaki açıklamada bahsedilen tek yönlü beslenme durumu, 3. gün daha çok açığa çıkar. Çünkü bu günün öğünleri de tıpkı ilk 2 günkü öğünlerle aynıdır. Sabah ve öğlen 2’şer adet orta büyüklükte haşlanmış patates tüketilirken, akşam ise 3 adet orta büyüklükte haşlanmış patates tercih edilmelidir.

  4. Gün: Nihayet 4. gün farklı bir besin tüketilebilir. Sabah öğününde 1 adet elma ve 2 adet mandalina yenir. Öğlen ise 2 adet orta büyüklükte haşlanmış patates tüketilir. Akşam öğününe gelindiğinde 2 adet but ızgara, haşlama ile yeşil salata tüketilir. Salata için belki 1 tatlı kaşığı kadar sıvı yağ kullanılabilir.

  5. Gün: Sabah öğününde 1 adet elma ve 2 adet mandalina yenir. Öğlen ise aynı şekilde 1 adet elma ve 2 adet mandalina tüketilir. Akşam öğününde ise 2 porsiyon balık ya da bonfile ve yanında da karışık salata tüketilebilir.

  6. Gün: Sabah 1 adet elma ve 2 adet mandalina ile güne başlanır. Öğlen de aynı şekilde 1 elma ama 1 mandalina ile diyet sürdürülür. Akşam ise 2 porsiyon balık ya da bonfile, bunun yanında da karışık salata tüketilir.

  7. Gün: Sabah kahvaltısında 1 adet elma ve 2 adet mandalina tüketilirken, öğlen ise patates salatası ve taze yeşil soğan yenir. Akşam ise 3 adet tavada yumurta ve yanında yeşil salata ile hafta kapatılır.

  Patates diyetinde tek yönlü beslenme olduğu için diyetin yalnızca 1 hafta kadar sürdürülmesi ve bununla beraber doktor kontrolünde yapılması da önemlidir. Bu şekilde sağlıklı kilo verilebilir.

  Yükleniyor...