Muzlu Rulo Pasta


 • Porsiyon.com Şefi
  Muzlu Rulo Pasta
  4-6
  kişilik
  30
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  Muzlu Rulo Pasta Malzemeleri


  Pandispanyası için:

  • 4 adet büyük yumurta
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 1 çay bardağı un
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu

  İç Kreması için:

  • 3 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 1 yemek kaşığı dolusu un
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Yarım su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı süt
  • 1 paket vanilya

  Üst kreması için:

  • 1 paket 200 ml süt kreması
  • Yarım çay bardağı pudra şekeri
  • 1 paket vanilya

  İçi için:

  • 1 adet büyük muz

  Süslemek için:

  • Çikolata parçası, fıstık, frambuaz

  Muzlu Rulo Pasta Yapılışı


  Merhaba hanımlar ve beyler, güzel tatlılar yapmak büyük emek ister. Zira çok farklı aşamadan meydana gelmişlerdir ve her aşama neredeyse geleneksel lezzetler için harcanan çaba kadar büyüktür ama işin sonunda elde edilen ödül mükemmel bir lezzettir. Tabii ki bazen bu çabalarınız al aşağı olabilir bunun için yeni başlayanların özelliklere ölçülere uymalarını ve farklılıklar denememelerini tavsiye ediyorum.

  Bugün muzlu rulo pasta yapacağız, muzlu rulo pasta yapımı için ilk aşama pandispanya yapımıdır. Pandispanya pasta keki demektir tam manası ile çevrildiğinde ama bilinen keklere göre daha esnektir, yani normal kek yaparsam pasta için uygun olur mu diye sormanıza gerek yok. Zira pastalar için hazırlanan kekler esnek olmaları gereklidir ve kesinlikle suyu çok fazla emmemelidirler. Bu sebeple klasik Türk kekleri pasta için kullanılabilir mi sorusunun cevabı hayırdır. Şimdi pandispanyamızın yapımına geçelim. Öncelikle, yumurtalarımızı şeker ile karıştırıp makine yardımı ile mayonez kıvamına gelinceye kadar karıştıralım. Elle de yapabilirsiniz ama bu durumda elleriniz epey yorulacak demektir, yumurta ve şekerin karışımından mayonez kıvamında bir karışım elde edilmesi efor işleyen bir işlemdir. Daha sonra bu karışımın içerisine, un, vanilya, kabartma tozu da elenerek eklenerek ilave edilir. Makine yardımı ile 1 dakika daha karıştırılır elde edilen kıvamlı hamur sizin için çok akışkan gibi gelebilir ama endişe etmeye gerek yok gayet başarılı bir harç elde ettiniz eğer ölçülerime uyduysanız. Bu aşamadan sonra fırın tepsisi yağlanır. Yağlama işlemi için zeytinyağı veya sıvı yağ kullanan hanımlar ve ben bu durumu onaylamıyorum. Sıvı yağ kullanılarak hazırlanan fırın tepsisinde pişen hamur işlerinin dip kısımları muhakkak çiğ kalıyor. Bu durumdan kurtulmak için bir margarini fırın tepsisinin zeminine ve iç köşelerine kalın ve muhakkak her yerinde eşit bir tabaka oluşturacak şekilde sürülür. Dip kısmının pişmesi bu şekilde kesin hamur işleri hazırlayabilirsiniz. Eğer elinizde yağlı kağıt varsa (ki artık neredeyse her evde var) bu zahmetli işlerden kurtulmak mümkün. Yağlı kağıdı serin ve harcımızı ilave ederek pişirin. Önceden ısıtılmış, 180 derece fırında pembeleşinceye kadar pişen harç pandispanya olur ve çıkar çıkmaz fırının ısısı ile daha esnekken rulo şekli verilir ki daha sonra eğilip bükülerek şekil vermeye çalışırken kekimiz kırılmasın.

  Şimdi geldik pastamızın ikinci aşamasına yani iç harç hazırlama işlemine. İç harçtan kastımız muzlu rulo pastamızın iç kremasıdır. Bu işlem için 3 yemek kaşığı mısır nişastası, 1 yemek kaşığı dolusu un, 1 yumurta sarısı, yarım su bardağı toz şeker ve 4 su bardağı süt geniş bir karıştırma kabının içerisine alınır. İyice karıştırılır ve tencerede kaynatılmaya bırakılır. Aslında iç krema malzeme listemizde yer alan malzemelerden vanilya ve tereyağ haricindeki hepsi karıştırılıp tencere içerisine alınır ve kaynamaya başladığında bu karışım tereyağımızı da ekleriz direkt olarak ve kaynama durup, yeniden kaynamaya başlayana kadar el ile karıştırılır ve tereyağ tamamen eridiğinde ocağın altı kapatılır vanilya eklenir ve yeniden karıştırılır. Vanilya karışıma kaynadığında soğumaya bırakılır. Oda sıcaklığında soğumaya bırakılmalıdır. Şekerli sıcak ürünler direkt olarak buzdolabına eklendiğinde şeker keser ve bu işlem ürünün bozulmasına neden olur. Tüm tatlılar soğutulurken öncelikle oda sıcaklığında ılıtılmalıdır, daha sonra (gerekirse) dolaba koyulur. İç kremamız hazır.

  Şimdi muzlu rulo pastamızın üçüncü aşaması olan üst krema hazırlama aşamasına geldik. Elinizde kendi kremanızı klasik şekilde önceden hazırlayabileceğiniz gibi miktar az olduğu için bizim gibi hazır krema da kullanabilirsiniz bu aşamada. Öncelikle, hazır kremamızı pudra şekeri ve vanilya ile iyice makine yardımı ile karıştırıp, pastamızda kullanılacağı ana kadar dolapta soğumaya bırakılır. Dikkat ederseniz bu aşamada şekerli de olsa ürünümüz sıcak olmadığı için direkt olarak dolaba girdi, şeker kesme gibi bir tehlike bu durum için söz konusu değildir.

  Pastamızın oluşturulma aşamasına geldik, artık pastamız bu aşamada tamamen oluşacak, tüm aşamadaki oluşturulan ürünler eklenerek. Pandispanyamızı alalım ve rulo halinden normal haline getirelim ki iç kremamızı sürebilelim ama bu işlemden önce iç kremamızın iyice makineden geçirilmesi gereklidir ki pürüzsüz hale gelsin. İç kremamızı yaklaşık 2-3 dakika aralıksız makine ile karıştırır ve pandispanyanın üzerine sürebiliriz. Daha sonra dilimlediğimiz muzlar dizilir ve rulo şeklinde katlanır. Aslında muzlu rulo pasta yapımında muzların yeri sadece burasıdır. Dilerseniz muz yerine çilekli rulo pasta, elmalı rulo pasta gibi tarife de bu aşamada değişiklik yapabilirsiniz ama yumuşak meyveler ile bu aşamada işlem yapmanızı tavsiye ederim. Şimdi rulo pastamızın oluşması için pandispanyamızı yeniden rulo şekline getirebilirsiniz. Rulo haline gelen iç kremalı pandispanyamızı üst kreması ile kaplanır. Bu aşamadan sonra çikolata, fıstık ve frambuaz ile süslenir ama ben çikolata sosu hazırlamayı uygun gördüm. Bu işlem için bitter çikolatanızı benmari usulü süt ile eriterek kullanabilirsiniz ama dilerseniz hazır çikolata soslarından üzerine şekil vererek de süsleme yapabilirsiniz, sizin için hangisi uygunsa. Daha sonra pastamız bir gece dolapta bekletilir ve ertesi gün servis edilebilir.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...
1 yorum yapılmış. Sende yorum yap