Muska Böreği


 • Porsiyon.com Şefi
  Muska Böreği
  6-8
  kişilik
  10
  dakika
  5
  dakika (pşr.)

  Muska Böreği Malzemeleri


  • 3 adet hazır yufka
  • Peynir veya lor
  • Maydanoz

  Muska Böreği Yapılışı


  Keşke şu yufkalar kare olsa… O zaman ev hanımları birçok dertten kurtulacaklardı. Özellikle böreklerine şekil verme derdinden. Aslında bu düşünce biraz yanlış. Yufkalar ne kadar yuvarlak olurlarsa olsunlar, onlarla istediğimiz şekillerde börekler hazırlayabiliriz. Evde pratik yemek yapmayı seven birisi olarak, hazır yufkaya karşıyım demek olmaz. Çünkü hazır yufkalar büyük kolaylık ve zaman kazancı sağlıyor. Tabii ki rafine yani fabrika üretim yerine en iyisini sizin için hazırlayan ve satan bir yer bulur ve eğer oradan satın alırsanız.

  Eğer böyle bir yer buldunuz ve yufkalarınızı aldıysanız. 4 adet yufkanızı aralarına çok az un serperek üst üste koyun ve 5 cm kalınlığında şeritler halinde kesin. Peynir ve maydanoz karışımınızı hazırlayın ve bu şeritlerden üçgen şeklinde muskalar hazırlayın. Peynir-maydanoz karışımına ben damak tadıma göre baharat ve yağ ilavesi yapıyorum, size de tavsiye ederim.

  Elde ettiğiniz bu yufkaları bol yağda kızartın. Yağa attığınızda köşelerinin açıldığını göreceksiniz. İlk başta un serpmemizin amacı buydu, her yufka muskası hazırlandığında biraz su sürterek ıslatın, unun da yardımı ile o yapışacak ve yağa girdiğinde açılmayan bir hal alacaktır.

  Kahvaltılık olarak hazırladığım bir börek çeşididir, üçgen (muska) böreği ama ara sıra aperatif olarak hazırladığım basit ve lezzetli bir tariftir, sizlere de iyi gelir umarım.

  Afiyet olsun.

  Yükleniyor...
1 yorum yapılmış. Sende yorum yap