Mozaik Kek


 • Porsiyon.com Şefi
  Mozaik Kek
  1-2
  kişilik
  15
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  Mozaik Kek Malzemeleri


  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 su bardağından az sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt
  • 2 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 1-2 yemek kaşığı kakao

  Mozaik Kek Yapılışı


  Güzel bir kek eminim sade kektir ama sade kek zamanla güzelliğinden bir şey kaybetmese de sürekli tüketmenin verdiği sıradanlığın altında kalır ve favorilerimiz değişir. Ben sade kek ve kakaonun aynı tabak içerisinde birbirine eş olmayan lezzetlerde yer almasına bayılıyorum. Üstelik güzel kek göreceli bir kavramdır, lezzetli kek ise değil… Mozaik kek yapımından bahsedeceğiz bugün sizlere hem göze hem de lezzeti ile ailenize hitap eden bir tarif… Biliyorsunuz, size daha önce zebra kek tarifini de vermiştim.

  Mozaik kekimizin yapımı için ilk önce geniş bir karıştırma kabı alınır ve bu kabın içerisinde yumurta ve şeker özleşene kadar karıştırılır ki köpürme başlaması şarttır. Bu işlemde esas amaç kekin tüketilirken ağza bıraktığı o kırık şeker tadını ortadan kaldırmaktır ve daha sonra sırası ile un, kabarma tozu ve vanilya elenerek karışıma eklenir ve karıştırılmaya devam edilir. Sütü ve sıvı yağı da eklenir ve artık mozaik kekimizin vanilya aşamasının harç malzemesi elde edilmiştir. Bu karışımı iki eşit parçaya ayırıyoruz, iki ayrı kapta ve kapların birine malzeme listemizde yer alan kakao da ekleniyor ve iyice karıştırılır.

  Şimdi elimize kek kalıbımızı ya da fırın tepsimizi hangi seçeneği kullanacaksak fırınlama için alalım ve oda sıcaklığında yumuşamış margarini iç yüzeyine iyice sürelim ki her yerinde eşit ve kalın bir yağ tabakası oluşsun kekimiz için daha sonra da vanilyalı ve kakaolu karıştırma kabımızı birbirine karışmayacak şekilde tepsinin iki ayrı köşesine, iki ayrı harcı boca edelim ve bir çatal yardımı ile çok karıştırmadan bu karışıma mozaik şeklini verelim.

  Önceden ısıtılmış 180 derece fırında, 20 dakika kadar bir sürede mozaik kekimiz hazır olacaktır ama fırının türüne göre pişme süreleri değişeceğinden dikkat edilmesinde fayda var. Ara sıra elinize aldığınız kürdan ile kekinizi delip, piştiğinden emin olabilirsiniz ve daha sonra da soğuması için oda sıcaklığında bekletip, ılıdığında ise tamamen soğuması için dolaba alıp servis edebilirsiniz. Kimileri soğuk kek sevmez. Aslında bunun iki nedeni vardır, ilk olarak oda sıcaklığında ılıtılmadan dolaba alınan tatlılar şeker keser ve ağıza parçalanmış topak hissi uyandırır, yerken. Diğer bir neden ise yapım aşamasının başında şeker ile yumurtanın tam köpürtülmemesinden kaynaklı soğuduğunda daha belirgin olan tane şeker hissidir, bu uyarılara dikkat ettiğinizde eminim muhteşem bir lezzet elde edeceksiniz.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...