Mercimek Çorbası


 • Porsiyon.com Şefi
  Mercimek Çorbası
  2-4
  kişilik
  5
  dakika
  30
  dakika (pşr.)

  Mercimek Çorbası Malzemeleri


  • Mercimek
  • Tuz
  • Tereyağ
  • Sıvı yağ

  Mercimek Çorbası Yapılışı


  Merhaba hanımlar, mercimek çorbasını eminim çoğunuz sever ama sevmeyenler de vardır. Ben de bir zamanlar bu çorbaya olan bağımlılığın gereksiz olduğunu düşünenlerdendim. Zira uzun seneler aşçılık yapmış birisi olarak mercimek çorbasının tarifini tam olarak bilmediğimi anladım.

  Sizlere en lezzetli mercimek çorbasının tarifini vermek istiyorum, son çalıştığım yerde baş aşçıdan öğrendiğim son derece basit bir tarif ve emin olun aynı ölçüde lezzetli.

  Öncelikle, bol suda yıkadığımız mercimeklerimizi tuz ve sıvı yağ ile kaynatıyoruz. Mercimekler kaynadığında ise karıştırıcı ile ezip içerisine yaktığımız tereyağını ilave ediyoruz. Burada bilmeniz gereken en önemli nokta ise tereyağ yakmak ile alakalıdır. Tuzsuz ise tereyağınız gerçek anlamda yanar ve bu yüzden çorbanıza bir acılık verir, bunun olmasını engellemek için ise tereyağımıza bir miktar tuz ekleyip, köpürene kadar harlı ateşte ara ara tereyağını sallamamız yeterlidir. Son deminde çorbamıza katabiliriz, yılların aşçısı olmama rağmen ben bile bazen fazla sallar veya ocakta fazla tutar tereyağını yakarım bu nedenle yanarsa yağınızı atarak ziyan etmeyin. İçerisine bir miktar daha tereyağ ekleyip yeniden köpürtün.

  Çorbanın üzerinde gezdirilen kızgın yağdan sonra enfes bir lezzet sizinle, bekleyen mercimek çorbalarının koyulaştığı (tabiri caizse bebek maması kıvamı) aldığı görülür, bu gibi durumlarda çorbanızı sıcak su ile açabilirsiniz, lezzetinden hiçbir şey kaybetmez, afiyet olsun.

  Yükleniyor...