Mascarpone


 • Porsiyon.com Şefi
  Mascarpone
  2-4
  kişilik
  10
  dakika
  5
  dakika (pşr.)

  Mascarpone Malzemeleri


  • 1 litre süt kreması
  • 2,5 yemek kaşığı limon suyu

  Mascarpone Yapılışı


  Merhaba hanımlar, bu tarifi bulduysanız aslında çok fazla bir kullanım alanı olmaması ve hatta Türk kültüründe hiç bilinmemesine rağmen bizim damak tadımıza en uygun tatlılardan birisi olan tiramisu için gerekli olduğunu biliyor olmalısınız muhtemelen. Aslında bulunur bir peynir ama çok pahalı fiyatlar ile satılmakta ve neden evde hazırlayabilecek iken, hem de orijinalini, rafinerisine para vereyim diye düşünüyorsanız, haklısınız.

  Orijinal lezzetin elde edilmesi mümkündür ve tiramisu içerisinde ise labnenin aksine ekşi tadı vermez. Bu sebeplerden dolayı evde yapmanın işinize geleceğine inanıyorum.

  Öncelikle, mascarpone peynirimizi hazırlamak için süt kremamızı geniş bir tencere içerisinde kaynamaya yakın hale gelene kadar ısıtmamız gerekiyor ama kesinlikle kaynamamalıdır. Bu aşamaya gelindiğinde ise artık ocağın altı kapatılır ve limon suyu eklenir, karıştırılır. Sizler de hemen fark edeceksiniz hemen bir koyulaşma söz konusu olacak, artık üzerini kağıt havlu ile kapatıp ılımaya bırakabilirsiniz. Krema içerisinde aslında çok fazla şeker barındığı için direkt olarak tatlılar gibi hiçbir zaman buzdolabına konulmaz. Zira tatlılar şeker keser, krema gibi süt ürünleri de kesilir. Bu sebeple ılımaya oda sıcaklığında bırakmak çok önemlidir.

  Daha sonra ise, tamamen ılıyan mascarpone peynirimiz dolaba konulur ve bir gece bekledikten sonra artık süzülmesi gerekmekte. Ben temiz bir tülbent kullandım, size de kullanmanızı tavsiye ederim. Ne kadar ince olursa olsun süzgeçler çok fazla kaçırıyor, su ile peyniri. Süzmek için özen göstermeye gerek yok. Dolaba geniş bir kap içerisine asılı kalacak şekilde koyunuz. Bir gece de bu şekilde bekledikten sonra mascarpone peynirimiz hazır demektir.

  Bir litre süt kremasından ben 700 gram mascarpone elle ettim sizlerin de aynı civarda bu peyniri elde edebileceğine eminim. 3 güne kadar soğuk ortamlarda muhafaza edilebiliyor ve labne sokamadığımız tatlıların tamamında da kullanılabilen bir peynirdir. Bu sebeple neden bu kadar yapayım diye düşünmeyin, zira lezzet açısından krem peynir gibi de yenilebiliyor.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...