Limonlu Kek


 • Porsiyon.com Şefi
  Limonlu Kek
  8-10
  kişilik
  40
  dakika
  25
  dakika (pşr.)

  Limonlu Kek Malzemeleri


  • 3 adet yumurta
  • 1,5 çay bardağı süt
  • 1,5 çay bardağı sıvı yağ
  • 3 çay bardağı şeker
  • 6 çay bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 2 limon kabuğu rendesi

  Limonlu Kek Yapılışı


  Eğer evinizde kek malzemesi yoksa hiçbir şey yok demektir. Türkler kekleri özellikle çok sever ve o kadar çok çeşidi vardır ki… Aslında Avrupa kültüründe sade kek pandispanyadır ve genel olarak pasta içerisinde kullanılır ama Türkler çeşitli aromalar ile kekleri lezzetlendirerek kullanmayı öğrenmişlerdir. Şimdi sizinle kekler arasında benim de çok sevdiğim limonlu kekin yapımından bahsedeceğiz.

  Öncelikle, geniş bir kap içerisinde mikser en son ayarında iken şeker ve yumurtalarımız karıştırılır ve köpük elde edene kadar bu işleme devam edilir. Köpüğün olmasında en büyük etken bu aşamada yumurta beyazıdır. Dilerseniz öncelikle şeker ve yumurta beyazı eklemenizi köpük haline getirip, daha sonra yumurta sarısını az az ekleyerek ve her anında mikser ile karıştırarak bu köpüğü de elde edebilirsiniz, daha yüksek boyutlarda köpük elde etmenin bir diğer yolu da budur.

  Daha sonra ayrı bir kap içerisinde harmanladığımız diğer malzemelerimizi de (çok iyi şekilde harmanlanması önemlidir ve topaklanma olmaması için muhakkak olarak un elenmelidir) bu karışım köpüğünün içerisine ekleriz, az az ve muhakkak olarak mikser bu ekleme işlemi sırasında çalışır konumda olmalıdır.

  Şimdi ise yağlı kağıt ile kapladığımız tepsimize kek hamuru eklenir. Eğer elinizde yağlı kağıt yoksa kendi yağlı tepsinizi elde edebilirsiniz ama bu işlem için kesinlikle sıvı yağ kullanmayın (sıvı yağ kullanan tepsilerde kek gibi hamur işlerinin dip kısımları çiğ kalır) margarin ile tepsinin iç köşelerini ve alt kısmını her yerinde eşit ve kalın bir tabaka oluşturacak şekilde sürünüz, tepsiniz hazır. Önceden ısıtılmış 160 derece fırında kekimizi pişirin, altı üstü eşit pişene kadar. Eğer önceden ısıtılmazsa fırınımız, kabarma olmaz. Bu sebeple daha önceden ısıtmaya muhakkak özen gösterin.

  Ben servis aşamasında üzerine kendi çikolata sosumu yapıp, ekleyip sunuyorum. Bu işlem için benmari usulu süt ve bitter çikolatayı eritip kullanıyorum. Derin ve geniş bir tencere içerisinde kaynayan suyun içerisine koyulan daha ufak bir tencere içerisinde süt ve çikolata karıştırılıp, kolayca eritilir.

  Afiyet olsun…

  Yükleniyor...