Laz Böreği


 • Porsiyon.com Şefi
  Laz Böreği
  8-10
  kişilik
  30
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  Laz Böreği Malzemeleri


  • 14 adet baklavalık yufka
  • Tereyağı

  Muhallebi için:

  • 4 su bardağı süt
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 4 yemek kaşığı un
  • 4,5 yemek kaşığı şeker
  • 2,5 yemek kaşığı mısır nişastası

  Şerbeti için:

  • 3 su bardağı su
  • 2 su bardağı şeker

  Laz Böreği Yapılışı


  Merhaba hanımlar, Laz böreğini muhakkak duymuşsunuzdur, enfes bir tatlı. Bu sebeple sizlere bugün Laz böreği tarifini vermek istedim. Böreğimizde kullanılacak olan şerbet, soğumaya yakın, ılık bir ısıda olması gerektiği için önce şerbetin hazırlanması gereklidir.

  Şerbetin hazırlanması; suyumuzu ve şekerimizi kaynayana kadar orta ateşte, kaynadıktan sonra (isteğe bağlı) birkaç damla limon suyu ekleyerek, kısık ateşte 20 dakika kadar kaynatın ve oda sıcaklığında muhafaza edin. Şerbet eğer sıcakken dolaba kaldırılırsa şeker keser (içerisindeki şeker kristalleşir ve dibe çözer), bu durumda kullanılamaz. Şerbetimiz ılımaya başlarken bir de muhallebi yapımına geçebiliriz.

  Muhallebinin hazırlanması; muhallebi için olan tüm malzemeler soğukken karıştırılır, eğer sıcakken karıştırmaya başlarsak un muhakkak topaklanır ve kaynatılmaya başlanır. Topaklanma olsa da işlem sonunda blender ile muhallebimizi ezeceğiz diye düşünmeyin, topaklanma iç kısımda kalan unların pişmemesine, çiğ kalmasına neden ki bu da doğal olarak muhallebimizde çiğ un kokusu bırakır. Muhallebi kaynayana kadar orta ateşte sürekli karıştırılarak, kaynama başladıktan sonra da kıvam alıncaya kadar sürekli karıştırılarak pişirilir. Eğer muhallebinizin hoş kokmasını istiyorsanız içerisine ocaktan aldıktan sonra vanilya koyabilirsiniz. Daha sonra blender ile iyice pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar karıştırıyoruz. Muhallebimiz olana kadar, şerbetimiz yeterince ılımıştır.

  Tepsimizin içerisine (derince olmasına özen gösterin, kabaracak çünkü Laz böreğimiz) 7 adet baklava yufkası arasına eriyene kadar tavada ısıttığımız tereyağından dökülerek dizilir ve sonra muhallebimiz bu yufkaların üzerine yayılır. Daha sonra aynı şekilde, arasına erimiş tereyağı eklenerek kalan yedi yufka da dizilir ve Laz böreğimiz dilimlenir. Dilimleme işlemi için tırtıklı bıçak kullanırsanız eğer servis sırasında köşeleri tırtıklı dilimler sunmuş olursunuz, sade görünümden daha çok beğeni topluyor.

  Daha sonra da Laz böreği önceden ısıtılan, 180 derece fırında iyice kabarıp, kızarana kadar pişirilir. Herhangi bir pişme süresi veremiyorum doğal olarak fırının türü ve tepsi boyutu süreyi etkileyeceği için sizler göz kararı ile pişirebilirsiniz. Pişen Laz böreğimiz halen sıcakken şerbetimiz üzerine gezdirilir ve dinlendikten sonra (muhakkak oda sıcaklığında) servis edilebilir (dolapta saklayınız). Afiyet olsun.

  Not: 7 adet yuf kullandığımız için üst kısmı kızarsa da çoğu zaman için kısımları pişmemiş oluyor. Bundan dolayı kızarma işleminden sonra fırında biraz daha tutup, fırını kapatıp (ağzını açmadan, 10 dakika) dinlendirebiliriz.

  Yükleniyor...