Kuzu Kulağı Salatası


 • Porsiyon.com Şefi
  Kuzu Kulağı Salatası
  2-4
  kişilik
  10
  dakika

  Kuzu Kulağı Salatası Malzemeleri


  • 1 demet kuzu kulağı
  • 2 adet domates
  • 2 adet salatalık
  • 1 çay bardağı dövülmüş ceviz
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Bir tutam tuz

  Kuzu Kulağı Salatası Yapılışı


  Anadolu kendi içerisinde binlerce şifa kaynağı ot barındırır ve maalesef iç kesimlerinde çok bilinse de diğer kesimlerinde bilinmeyen otlar da mevcut. Bunlardan biri de kuzu kulağıdır. Türkiye’nin birçok yerinde gerek mesleğim icabı, gerek seyahat gezmek durumunda kaldım. Aslında bu durum tüm yörelerimizde mevcut. Her yörenin kendine ait, gerçekten işe yarayan tarifleri ve bir yemek kültürü var ama diğer yöre, çok yakın olsa da bundan habersiz olunabiliyor.

  Kuzu kulağı bunlardan birisi, Ankara’nın kırsallarında her görenin ne olduğunu bildiği ve kullandığı bu ot, diğer yörelerde maalesef hiçbir şekilde bilinmiyor. Hem lezzetinden, hem de sağlık açısından mahrum kalıyor insanlar.

  İnternet iyi ki var, bu sayede artık bu gibi yöresel lezzetlerden daha da farkında olabiliyoruz. Sizinle kuzu kulağı salatasının tarifini paylaşma imkanım da oluyor bu şekilde. İyi bir kuzu kulağı salatası yapmak için öncelikle yapısı gereği yaprakları arasında toz bulunduran bu otu bol suda, iyice yıkayıp-süzmek gerekir. Daha sonra iri iri dilimlenir. Hatta el ile de kırılabilir, zaten çok basit koparılabilen kuzu kulağı yapraklarının bu sayede kanama yolu ile salata suyunda vitaminin büyük oranda gitmesi de engellenmiş olur. Daha sonra salata kabımız içerisine küp domates ve salatalıklarımızı hazırlar ve ekleriz. Cevizimizi de ilave ettikten sonra tuz, zeytinyağı eklemesi ve iyice harmanlamadan sonra kuzu kulağı salatamız hazır demektir. Özellikle et türevi yemeklerin yanında inanılmaz bir ikili oluyor, afiyet olsun.

  Bu arada dilerseniz kaynamış yumurta da ekleyebilirsiniz ya da yanında servis edebilirsiniz, o şekilde de tarifimiz muhteşem oluyor.

  Yükleniyor...