Kuş Yuvası Böreği


 • Porsiyon.com Şefi
  Kuş Yuvası Böreği
  2-4
  kişilik
  10
  dakika
  30
  dakika (pşr.)

  Kuş Yuvası Böreği Malzemeleri


  • 3 adet haşlanmış patates
  • 1 adet küçük kuru soğan
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 3-4 dal maydanoz
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber

  Kuş Yuvası Böreği Yapılışı


  Kuş yuvasını andırdığı için bu isim verilmiştir, Kuş yuvası böreği yapılışı kolay ve sevilerek tüketilen bir börektir. Patatesli, kıymalı, peynirli ya da ıspanaklı harçlardan istediğiniz iç harcı hazırlayarak yapabilirsiniz.

  Öncelikle haşlanmış patatesleri rendeleyin.

  Soğanları küçük küçük doğrayarak tavada hafif kavurun.

  Rendelediğiniz haşlanmış patatesleri kavurduğunuz soğanların üzerine eklenerek kavurmaya devam edin.

  Tuz, karabiber ve kırmızı toz biber ilave ederek karıştırılmaya devam edin.

  Maydanozları da doğrayarak tavanın altını kapatın.

  Yufkaları kuru tezgâha üst üste sererek önce dörde, sonra her ¼ yufkayı da ikiye bölerek toplamda her yufkadan 8 adet 3 yufkadan ise 24 adet sigara böreği saracakmış şekilde yufkaları keserek hazırlayın.

  Ayrı bir kapta yufkaların içine sürülecek iç sos hazırlamak için çukur bir kap alın.

  1 çay bardağı süt ya da yoğurt ile yarım çay bardağı sıvı yağı ve içine kıracağınız 1 tam yumurta ve 1 yumurta akını da katarak iyice çırpın.

  Hazırlanan iç sosu, yufkaları tek tek alıp içine bolca sürüp boş olarak yarıya kadar sigara böreği sarıyormuş gibi sarın, yarıdan sonra iki ucu birleştirerek daire şeklini verip geride sarılmayı bekleyen kısımla sağlamlaştırarak kuş yuvaları oluşturun.

  Yağladığınız tepsiye dizeceğiniz kuş yuvalarının içini önceden hazırladığınız patatesli iç harçları kaşık yardımı ile doldurun.

  Ayrı bir çukur kâsede çırpacağınız yumurta sarısını fırça yardımı ile kuş yuvası görünümündeki yufkalara sürün ve toplamda 24 adet kuş yuvasını tamamladıktan sonra tepsiyi 180 dereceli evvelce ısıtılmış olan fırına sürün.

  Yaklaşık yarım saatte böreğiniz servise hazırdır. İndirmeye yakın arzu edilirse iç harcın üzerine kaşar rendeleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

  Yükleniyor...