Kolay Mantı


 • Porsiyon.com Şefi
  Kolay Mantı
  6-8
  kişilik
  20
  dakika
  10
  dakika (pşr.)

  Kolay Mantı Malzemeleri


  • 3 su bardağı un
  • 1 adet yumurta
  • 1,5 çay kaşığı tuz
  • Su

  İçi için:

  • 250 gram kıyma
  • 1 adet büyük boy kuru soğan
  • Tuz
  • Pul biber

  Üzeri için:

  • 1 kase yoğurt
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • Sıvı yağ
  • Pul biber

  Kolay Mantı Yapılışı


  Mantı Türk mutfağının bilinen en meşhur yemeklerinden bir tanesidir. Özellikle Avrupa’ya seyahat eden Türklerin beğendirdiği bu tarifi aslında yapmak çok zordur, bu sebeple Türkiye’de bile üşendiği için bu tarifi uygulamayan bir sürü hanım varken en iyi mantı Kayseri mantısıdır. Bir kaşığa kırk tane sığmalı dersek eğer ev hanımları kızıp sayfayı kapatabilirler. Aslında mantıya lezzetini veren hamur ve iç kısmıdır. Ne kadar küçük olduğu önemlidir ama nasıl katlandığı önemli değildir. Bu sebeple bu zor tarifi sizler için tadından ödün vermeden kolaylaştırmak mümkün ve sizlere bugün bu tariften bahsedeceğim.

  Elbette hazır alıp tüketebilirsiniz fakat hazır mantılar evde yapılan gibi kesinlikle olmuyor ki ev yapımı mantının kilogram fiyatı da neredeyse altın ile yarışırken bu tarifi eminim çok seveceksiniz.

  Öncelikle hamurumuzu hazırlıyoruz, bu işlem için hamur malzemelerinde un ile tuzu birbirine ekliyoruz ama unun öncesinde mümkünse elenmesini tavsiye ederim. Daha sonra iç kısmında bir çukur oluşturarak tepe yapıyoruz tuz-un karışımımızı ve yumurtamızı ekleyip elle buluyoruze ve suyumuzu da ekledikten sonra elimize yapışmadan yoğrulabilen bir kıvam aldığında hamurumuzu yoğurmayı bırakıp biraz dinlendirmeye başlıyoruz.

  İç harcımız için soğanın iyice kıyılması önemli, mantı içerisinde ağza belirgin bir rahatsızlık veren yapı oluşmasını istemezsiniz elbette. Dileyenler rendeleyebilir ama ben bu yöntemi denediğimde tadın inanılmaz şekilde olumsuz etkilendiğini gördüğüm için özellikle elle ince kıyım tekniğini tavsiye ediyorum. Diğer iç harç malzemeleri ile kap içerisinde iyice harmanlandıktan sonra mantı iç harcımız hazır demektir.

  Hamurumuz dinlendi ve iç harcımız da hazır. Artık hamaratlık zamanı hamuru beze haline getirin el büyüklüğünde, sanırım verdiğim ölçülerde 2 ya da 3 beze elde edeceksiniz. Bezeleri un yardımı ile açıyoruz ve iki parmak kalınlığında şeritler elde ettikten sonra şeritlerimizin ortasına ince şekilde iç harcımızı yerleştirip rulo yapıyoruz. Bir mantı rulomuz var artık ve ben bıçakla kesmiyorum, çünkü hamurun köşelerinin kapanması için bıçağın keskin olmayan yüzünü kullanarak mantı rulomu küçük küçük dilimliyorum ve üzerine çok az un serpip biraz güneşte kurumaya bırakıyorum. Kurumak derken kup kuru bir mantı elde etmek için saatlerce değil tabii ki dış yüzeyi birbirine yapışmayan (yine yumuşak) mantılar elde etmek için 15 dakika kadar. Eğer o an güneş yoksa bekletmenize de gerek yok.

  Mantımızı pişirmek için öncelikte suyumuza tuz ekliyoruz ve ılıdığında içerisine mantılarımı ekliyoruz. Su kaynamaya başladıktan bir süre sonra köpürerek taşma aşamasına gelecektir, tam bu aşamada hazırda beklettiğimiz bir bardak soğuk suyu boca ediyoruz. Köpürmenin geçmesini sağladıktan sonra herhangi bir süzme veya yıkama işlemi olmadan kevgir ile servis tabağımıza mantımızı alıp üzerine sarımsaklı yoğurdumuzu gezdirip servis ediyoruz ki ben malzeme listesinde de verdiğim gibi su ile açtığım salçayı kavurup en üste pul biber ile süsleyerek eklemeyi de seviyorum. İnanılmaz bir lezzet, afiyet olsun.

  Yükleniyor...