Kivi Reçeli


 • Porsiyon.com Şefi
  Kivi Reçeli
  8-10
  kişilik
  5
  dakika
  15
  dakika (pşr.)

  Kivi Reçeli Malzemeleri


  • 1 kg kivi
  • 1 kg toz şeker
  • 1 adet limonun suyu

  Kivi Reçeli Yapılışı


  Merhaba hanımlar kivi mevsimi geldi, etrafta bir sürü görüyoruz. Hem bu kiviler olgunlaşmadan hem de evimizde reçel yokken aromaları sayesinde bol ekşili reçel yapmak ister misiniz? Bu işlem için az önce de dediğim gibi çok fazla olgunlaşmamış kiviler seçilir ve kiviler ne kadar küçükse o kadar renkleri orijinal, o kadar ekşili olacaklardır.

  Kivilerimiz sert oldukları için patates soyacakları ile soyulur ve dilimlenir. Çok kolay ve düzgün kesim işlem için bu yeterlidir, dilimlendikten sonra kivilerimizin üzerine bir tencere içerisinde malzeme listemizde yer alan bir kg toz şeker eklenir ve bir gün bekletilir. Bu işlemden sonra kivilerimiz sulanır ve bir gün beklemeden sonra ocağa alınır.

  Beklemiş kivilerimizin kaynaması için ilk aşamada orta ateş, daha sonra da kısık ateş kullanılır. Kaynamaya başlayan kivimiz kısık ateşe alındıktan sonra limon suyu eklenir ve bu kısık ateş ile kıvam alıncaya kadar kaynatılır. Kıvam alma işlemini anlamak zordur, reçellerde sıcakken daha akışkan oldukları için, bunu anlamak için öncelikle bir kürdan alır ve batırdığımızdan kürdandan aldığımız damlayı porselen tabağa akıttıktan sonra damla dağılmıyorsa reçelimiz hazır demektir.

  Reçelimizi ocaktan alıp soğumaya bırakabiliriz, çoğu reçelde aslında hatalar soğutma aşamasında yapılıyor. Reçeller düzgün soğutulmazlar ise kararırlar, özellikle çelik tencerelerde pişmişler ise. Çelik tencerede pişen reçeller derin bir tencere içerisinde suya koyulur ve reçel tenceresi bu su içerisine alınarak (bir nevi benmari usulü) soğutulur, diğer tür tencerelerde pişen reçeller ise oda sıcaklığında soğutulup daha sonra dolaba alınmalıdır. Eğer direkt olarak dolaba alırsak reçelimiz şeker keser ki bu sadece tatlılarda değil tüm sıcak yemeklerde de geçerlidir, yemeklerde sıcak kesme yerine bozulma meydana gelir. Soğuttuktan sonra kavanozlanan reçellerimiz 6 ay kadar dayanır, afiyet olsun. Aroması neticesinde ekşili bir tarif…

  Yükleniyor...