Kırmızı Lahana Turşusu


 • Porsiyon.com Şefi
  Kırmızı Lahana Turşusu
  4-6
  kişilik
  15
  dakika

  Kırmızı Lahana Turşusu Malzemeleri


  • 1 adet orta boy kırmızı lahana
  • Tuz
  • 1 adet küçük şişe sirke
  • Limon tuzu ve su

  Kırmızı Lahana Turşusu Yapılışı


  Merhaba hanımlar, sizinle daha önce hiç turşu tarifi paylaşmadım bu sebeple bildiğim turşuları aklımdan geçirirken birden aklıma kırmızı lahana turşusunun tarifi geldi. Zira çok çabuk döner, her yemeğin yanına yakışır ve genelde salata olarak da tüketilir. Bu sebeple bu turşunun tarifini vermeyi, uygun gördüm.

  Öncelikle, lahanalarımızın bıçak değmeden önce, bol su ile yıkanması ve üst yapraklarının ve sapının atılmasından sonra mümkün olduğu kadar uzun, ince doğruyoruz. Bazılarının elinde bıçak şahaneler yaratır eminim ama kalın yapar ve dinlendirme süresini biraz uzatmaları gerekebilir.

  İnce ince doğranan lahanalar daha sonra üzerine biraz tuz ekleyip yumuşayana sert bir şekilde harmanlıyoruz, resmen hamur yoğurur, çiğ köfte harmanlar gibi ve daha sonra yumuşama başlayınca limon tuzunu ekliyoruz ve harmanlamaya devam ediyoruz, renkte pembeleşme başlayacaktır. Limon tuzunun etkisi ile renk saldığında ise sirke eklenir, harmanlanır güzelce ve 2-3 gün buzdolabında bekletildikten sonra kavanoz içerisinde çok lezzetli kırmızı lahana turşumuz hazır olur. Sıcak her türlü yemeğin yanında servis edildiğinde güzel bir tamamlayıcı olur, afiyet olsun.

  Yükleniyor...