Karpuz Kabuğu Reçeli


 • Porsiyon.com Şefi
  Karpuz Kabuğu Reçeli
  10
  kişilik
  20
  dakika
  40
  dakika (pşr.)

  Karpuz Kabuğu Reçeli Malzemeleri


  • 3-4 kg karpuz kabuğu
  • 250 gram sönmemiş kireç
  • 4 dal karanfil
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 7 su bardağı şeker

  Karpuz Kabuğu Reçeli Yapılışı


  Merhaba hanımlar, sizlere bugün çok ilginç bir karpuz kabuğu reçeli tarifi vereceğim. Yaz aylarına geliyoruz artık bol bol karpuz tüketeceğimiz için malzeme listemizde yer alan miktarda karpuz kabuğu bulmanız zor değil.

  Bu kabuklar yeşil kabuğundan ve iç kısmındaki kırmızı meyvesinden arındırılır ve daha sonra kireç bez içerisine sarılır. Kireç bezi inşaat malzemeleri satan bir yerden alıp, iyice yıkadıktan sonra kullanabilirsiniz, sağlığa hiçbir zararı yoktur. Aksine bu tarifte kullanılmasından dolayı kalsiyum faydası da vardır.

  Tencere içerisine yerleştirilen kireç bezdeki dilimlenmiş karpuz kabuklarının üzeri su ile kaplanır ve kireç içerisine yerleştirilir. Bir gece bekledikten sonra bol su ile iyice yıkanır ve bu sefer karpuz kabuklarımız tencereye alınır ve bir gece de malzeme listemizde yer alan şeker ile bekletilir. Sulanacaktır, önce harlı ateşte daha sonra da kısık ateşte reçelimiz kaynatılır, kaynamaya başladığında kısık ateşe alınır ve limon suyu ile karanfil eklenir.

  Kaynama işlemi esnasında tatlılar biraz daha yumuşak olacakları için soğuk hallerine göre kıvam alma aşamasını anlamak zordur. Bu sebeple öncelikle bir kürdanı kaynayan reçele batırıp daha sonra porselen taba bir damla damlatarak anlayabiliriz, reçelimizin kıvam alıp almadığını. Eğer damla dağılmıyorsa kıvam almış demektir, ocaktan alıp reçelimizi soğutabiliriz. Eğer reçelimizin renkli olmasını istiyorsanız lohusa şekeri veya direkt olarak gıda boyası kullanabilirsiniz, ben ihtiyaç duymadım.

  Soğutma işlemi için geniş bir tencereye su doldurup, içerisine reçel tenceremizi koyarak da yapabilirsiniz, bu şekilde reçelin kararması da engellenir ama çelik tencerede pişirmişseniz kesinlikle bu metodu tavsiye ederim. Gıda boyası kullandıysanız gerek yok elbette ama diğer tencerelerde bile kesinlikle direkt olarak dolaba koymayız şekerli tarifiniz, şeker keser yani bozulur. Yemeklerde de bu durum geçerlidir, bozulma meydana gelir. Kavanozladıktan sonra 6 ay kadar çekinmeden kullanabileceğiniz, enfes bir tarif afiyet olsun.

  Not: İçerisinde kireç bezi ve hatta kireç kullanmamızdan dolayı, bir sertleşme olacak, dilediğiniz gıda mühendisine danışabilirsiniz. O sertleşme yani kıtırlık kalsiyumdur, iyi yıkandığı zaman hiçbir sakıncası yoktur.

  Yükleniyor...