Karın Bumbar Dolması


 • Porsiyon.com Şefi
  Karın Bumbar Dolması
  4-6
  kişilik
  30
  dakika
  120
  dakika (pşr.)

  Karın Bumbar Dolması Malzemeleri


  • 1 kilo bumbar
  • 1 kilo karın

  İçi için:

  • Yarım kilo pirinç
  • 3 tane soğan
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Kimyon
  • Tuz
  • Salça

  Karın Bumbar Dolması Yapılışı


  Merhaba ev hanımları, özellikle beyler sakatat yemeklerine bayılır ki hem doğuda hem batıda çok sevilir ama bir türlü hanımların temizlik endişeleri neticesinde tam manası ile evlerimize girememiştir. Eğer bahçeli eviniz varsa muhakkak denemenizi tavsiye ederim, nedenini anlatacağım…

  Öncelikle bumbar ve karın temin edilir ve temizlenir. Bumbar ve özellikle karının temizleme işlemi çok zor gibi görünse de ilk aşama kasapta temizleneceği için size aslında pek fazla bir zorluk kalmıyor. İşin büyük kısmını zaten kasap üstleniyor. Eğer elinizdeki bu ürünleri tam manası ile temizlemek istiyorsanız pişirmeden önce 1 saat kadar kaynattıktan sonra (yaklaşık tam manası ile pişmesi için 4-5 saat kaynaması gereklidir) alın ve ılıdığında üzerinde kalan (olmamasını temenni ederim) sarılık ve pislikleri -varsa tüylenmeleri de- alın. Aslında sağlık için sakıncası yoktur ama ben bu kısımlarını sevmiyorum. Bu aşamada biraz uğraştırıcı bir işlem ama sonuç enfes bir lezzet ile taçlandırıldığı için buna değer. Neden bahçeli bir eve sahip olanların denemesini istediğimi de söyleyeyim. Ben balkonda yapsam da aslında eve yine de koku yakın olduğu için geliyor ve çok hoşlanmıyorum karının pişerken çıkarttığı kokudan bu sebeple sizin de hoşlanmayacağınızı düşündüğüm için bahçeli hanımların bahçede pişirme ve temizleme işlemlerini gerçekleştirmelerini tavsiye ederim.

  Temizlenen karınlar artık mutfağımızda kaynatılabilir, çünkü suyunu süzüp iyice temizlendiğinde artık koku yapmaz. Öncelikle bol su içerisine biraz defne yaprağı, sirke ekleyelim ve o suda iyice yumuşayana kadar karın ve bumbarlarımızı pişirelim ama erimemesine ve kopacak kıvama gelmemesine özen gösterin çünkü pirinçlerimiz çiğ olacak ve bir süre de içleri dolmuş halde pirinçler ile pişeceği için bu sakatatlar çok erirse açılabilirler.

  Pişme kıyısına gelmiş olan karın ve bumbarlarımızın suyu süzülür, bol su ile yıkanır ve artık iç harcımız hazırlanabilir. İç harcımızı hazırlamak için öncelikle pirinç bol su ile yıkanır ki nişastası gitsin, 2-3 sefer hem de daha sonra da yemeklik kıyılmış suru soğan, baharatlar (karabiberi de tavsiye ederim özellikle), salçamız, tuzumuz eklenir ve el ile güzelce harmanlanır. Çok fazla bir işlem kalmadı, karın ve bumbarlarımız el yordamı ile içerisine pirinçlerin istediğiniz ölçüde sığacağı kadar kesilir, pirinçli harç eklenir ve elle dikilir. Dikilme işleminden sonra tüm parçalar ve harç bitince tencere kısık ateşte üzerini iki parmak geçecek kadar su eklenerek kaynamaya bırakılır. Kısık ateş olması önemlidir, neden? Eğer kısık ateş olmaz ise pirinçlerin yumuşaması içte ve dışta ayrı olacak, dolmalarımızın dış kısımları yumuşamışken (duvara yakın olan taraf), iç kısım tamamen çiğ bile kalabilir. Bu duruma özen gösterdikten sonra gerisi kolay. Afiyet olsun son derece lezzetli bir yemektir ve bence yanına herhangi bir ek gerektirmeyen başlı başına bir ziyafet. Uğraşımıza değdiğine inanıyorum, ayran ile sıcakken servis ediniz.

  Yükleniyor...