Kalbim Pastası


 • Porsiyon.com Şefi
  Kalbim Pastası
  4-6
  kişilik
  15
  dakika
  15
  dakika (pşr.)

  Kalbim Pastası Malzemeleri


  • 3 adet yumurta
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 tane kabartma tozu
  • 1 tane vanilya
  • Yarım çay kaşığı kırmızı gıda boyası
  • 2,5 su bardağı un

  Pasta kreması için:

  • 1100 gram süt
  • 250 gram toz şeker
  • 60 gram nişasta
  • 30 gram un
  • 12 adet yumurta sarısı
  • 1 adet çubuk vanilya
  • 30 gram tereyağı
  • İstenirse 300 gram krema

  İçi için:

  • Pasta kreması (yukarıda hazırladığımız krema kullanılacak)
  • Süt
  • 5 tane iki bisküvi arası marshmallow
  • 1 adet muz

  Kalbim Pastası Yapılışı


  Merhaba hanımlar, kalbim pastasını ben daha önce özel müşterilerim ve elbette hayatımın anlamı için birkaç sefer hazırlamış ve sunmuştum ama kalp şeklinde bir parça sadece hayat arkadaşlarımıza değil bizim için gerçekten de önemli olan insanlara hazırlanır. Neden bu Anneler Günü için annemize kalbimizi sunmayalım, hem de çok tatlı bir biçimde…

  Önce geniş bir karıştırma kabı alalım ve daha sonra bu kabın içerisine şekerimizi ve yumurtalarımızı koyup, mikserin son gücünde karıştıralım ve krema kıvamında bir harç elde ettiğimizde diğer tüm sıvı malzemeleri de ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Harcımıza son aşamada unu eleyip, gıda boyası ile harmanlayıp, bu harmanı da ekleyip kalp şeklindeki kalıbın içerisine döküp pişiriyoruz, tabii ki kalıba yağlı kağıt yerleştirerek.

  Şimdi şu şekilde bir açıklama yapmak istiyorum, elbette herkesin evinde kalp şeklinde pasta kalıbı olmayabilir veyahut yağlı kağıt ama bunlar kalp şeklinde pasta yapmanız için engel değil. Bu sebeple bu unsurların olmaması durumunda ne yapmanız gerektiğinden de bahsedeceğim. Öncelikle, yağlı kağıt olmayan kurumlarda yapmanız gereken tepsinizi veya kalıbınızı kendiniz yağlamanız ama bu durumda sıvı yağ kesinlikle kullanmayınız çünkü sıvı yağ fırında pişen özellikle hamur işlerinin alt kısmının kızarmasına müsaade etmez, çiğ bırakır. Bunun yerine oda sıcaklığında yumuşamış, bir margarini tepsinin (veyahut varsa kalıbın) iç yüzeyine her yerinde eşit, kalın bir tabaka oluşturacak şekilde sürülür ve kullanılır. Kalp şeklinde kalıbı bulunmayanlar da pandispanya için yani pasta kekimiz için yuvarlak kalıpta kullanabilirler ama eğer bu da yoksa normal 2 fırın tepsisinde pandispanyamızı pişirebilirler ama 2 tane fırın tepsisinde olmalıdır. Nedeni ise pandispanya için kullanılan kekler kalın olur ve kalıplar kalın pandispanya için uygundur ve kullanılırken ikiye ayrılır ortadan inceltilmek için, fırın tepsilerinde pişen pandispanyalar ince olacağı için iki parça olsun diye iki fırın tepsisi kullanacağız. Endişe etmeyin kalp şeklini verdikten sonra kalan köşe kısımları ziyan olmayacak, bu pasta içerisinde değerlendirmenin yolunu da göstereceğim. Eğer kalıp kullanıyorsanız önceden ısıtılmış 160 derece fırında, pandispanya hazır olana kadar pişirin ama kalıp olmadığı için pandispanyanızı fırın tepsilerinde yapıyorsanız ısıyı 180 dereceye getirebilirsiniz, zira pandispanyalar ince olacağı için ısının içeri emilmesi gibi bir sorun yok bu ısıda da hızlıca pişer.

  Şimdi pastamızın iç kremasını ve iç harcını hazırlama hazırlama aşamasına geçelim. Krema, iç harcında kullanılacağı için öncelikle pastacı kremamızı hazırlıyoruz. Bu işlem için öncelikle, malzeme listemizde yer alan süt, tereyağ ve vanilya karıştırılır ve ocakta kaynatılır, kaynama başladığında hemen geriye kalan tüm malzemeler ayrı bir karıştırma kabının içinde makine yardımı ile veya elle hızlı bir şekilde karıştırılır ve tencereye boca edilir. Daha sonra kaynama devam ederken elle hızlıca ya da makine ile hızlıca durmadan karışım karıştırılır ve daha sonra koyulaşınca kremamız ocaktan alınır ve ılımaya bırakılır ama oda sıcaklığında, aksi halde direkt dolaba koyarsanız soğusun diye bozulur ve ılıdığında (arzuya göre) 300 gram kadar soğuk krema eklenir ve karıştırıcının en son gözünde kremamız iyice karıştırılır. Aslında bu işlemi çok daha önce yapsanız pastamıza başlamadan önce iyi olur, zira çok zaman alan bir işlem ve daha sonra bu krema ile iç harç yapımına geçilir.

  İç harç için öncelikle, yarısı kadar (üstü kaplanacak) kremamızdan ayırıyoruz, daha sonra kullanacağız bu ayırdığımız kremayı ve kalan kremayı muz dilimleri ve ufak iki bisküvi arası marshmallow ekleyerek iç harcımızı tamamlıyoruz. Size az düzensiz bir işlem gibi gelebilir, dilerseniz kremayı ve iki bisküvi arası marshmallow’u, muz gibi malzemeleri pasta oluşturma aşamasında kullanabilirsiniz. Pişen ve oda sıcaklığında ılıyan pandispanyamız tezgaha alınır. Eğer kalp şeklinde kalıbınız varsa zaten herhangi bir işlem uygulanmaz, sadece enine ikiye ayrılır pandispanyamız ama fırın tepsilerinde pişirdi iseniz, bu pandispanyalar üst üste konur ve kalp şeklinde oyulur. Oyma işleminin düzensiz olmasından endişe ediyorsanız kağıda çizip, çıkarttığınız parçayı temizce kullanabilirsiniz.

  Sonrasında ise pandispanya parçalarından birisi alınır ve üzerine krema sürülür, eğer iç harç yaptı iseniz direkt boca edin ama isterseniz benim gibi önce krema sürüp, daha sonra muz ve iki bisküvi arası marshmallow dilimlerini yerleştirip, dilerseniz damak tadınıza göre başka meyveler de ekleyerek ikinci pandispanya parçası koyulur ve daha sonra diğer pandispanya parçası ile üzeri kapatılır ve ayırdığımız krema ile bu pastanın üzeri kaplanır. Kalıp kullanmayanlar için kalan pandispanya parçaları makineden geçirilip, toz yapılır ve krema ile kaplanan pastanın üzerine serpilir ama kalıp kullananlar bu aşamada toz ceviz, fındık, Antep fıstığı ve Hindistan cevizi gibi karışımlar serpebilirler.

  Serpme işleminde ben a4 kağıdı kullandım ki şekilli olsun diye… Öncelikle, Hindistan cevizi serptim, a4 ile pastamın büyük bir kısmını örterek ki kalan kısımlara da aynı teknik ile diğer malzemelerden serptim böylece rastgele süslenmiş gibi durmadan pastam hazır oldu ve iyice ılıdığında dolapta 1 gün dinlendirip servis ederim, afiyet olsun son derece lezzetli bir tarif.

  Yükleniyor...