Kabaklı Buzluk Böreği


 • Porsiyon.com Şefi
  Kabaklı Buzluk Böreği
  8-10
  kişilik
  25
  dakika
  40
  dakika (pşr.)

  Kabaklı Buzluk Böreği Malzemeleri


  • 3 adet yufka
  • 2 adet iri veya 3 adet orta kabak
  • Yarım kalıp kadar rendelenmiş beyaz peynir veya kaşar peyniri
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • Pul biber
  • 1 yumurta (içine)
  • 1 yumurta sarısı (üzerine)

  Kabaklı Buzluk Böreği Yapılışı


  Taze taze börek yemek istediğinizde buzluktan hazır çıkarıp pişirebileceğini pratik bir tariftir. Uzun zaman saklayabilir, ani gelen misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

  Kabaklı buzluk böreği kahvaltılarınızda ve günün diğer her öğününde tercih edilebileceğiniz besleyici ve doyurucu bir lezzettir.

  Tarifi hazırlamaya kabakları rendeleyerek başlayın. Rendeledikten sonra elinizle çıkan suyunu da sıkın ve bir kenara koyun. Beyaz peynir kullanıyorsanız ufalayın, kaşar peyniri kullanacaksanız rendeleyin. 1 yumurtayı kırın ve çırpın.

  Daha sonra 1 tane yufkayı tezgâha serin. Fırça yardımıyla üzerine sıvı yağ sürün. Diğer bir yufkayı da üzerine serin ve tekrar sıvı yağ sürün. 3. kez tekrar yufkayı serin.

  Önce bir yumurtanın sarısını ayırarak üzerine sürün ve sonra kalan sıvı yağı yeniden yufkanın üzerine sürerek kenara ayırdığınız kabağı yufkanın üzerine eşit şekilde dağıtın.

  Hazırladığınız peyniri ve pul biberi de serperek iri bir rulo yapmak üzere rulo şeklinde sarın. İsteğinize göre üç veya dört parçaya kesin. Buzluğa kaldıracağınız için uygun boyutlarda kesmeye özen gösterin.

  Bu ruloları buzdolabı poşetine sarın ve buzluğa kaldırın. En az bir gece bekletin. Pişirmek istediğiniz zaman kolay kesebilmek için birkaç saat önceden çıkarın.

  3 cm kalınlığında ruloları dilimleyin ve fırın tepsisine yağlı kâğıt sererek yan yana dizin. Üzerlerine yumurta sarısı sürün. 200 derecede önceden ısıtılmış fırına verin.

  Hamurlar kızarana kadar pişirin. Daha sonra sıcak olarak servis edin. Aynı gün yapmışsınız gibi taze ve çıtır çıtır olacaktır. Afiyet olsun.

  Yükleniyor...