Hamsili Pilav


 • Porsiyon.com Şefi
  Hamsili Pilav
  6-8
  kişilik
  20
  dakika
  20
  dakika (pşr.)

  Hamsili Pilav Malzemeleri


  • 1 kg kemiği çıkartılmış hamsi
  • 1,5 su bardağı pirinç
  • 4 yemek kaşığı yağ
  • Karabiber
  • Tuz
  • Su

  Hamsili Pilav Yapılışı


  Hamsili pilav yapmaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk adım 1,5 su bardağı pirinci ıslatmaktır. 1 kg hamsinin birazını ayırarak geri kalanını teflon bir tava ya da tencerenin zeminini ve kenarlarını kapatacak şekilde dik olarak hamsileri dizin.

  Başka bir tava ya da tencerede ıslatmış olduğumuz pirinçleri süzerek, yağda kavuruyoruz. Daha sonra üzerine tuz ve karabiber ekleyerek, hamsilerin ortasına döküyoruz. Pirinci düzleyerek, üzerine ayırmış olduğumuz hamsileri kapatıyoruz. Üstüne 2 su bardağı da su ekleyerek, orta ateşte balıklar hafif şekilde pembeleşene kadar pişiriyoruz.

  Size verdiğimiz ölçüden 6 kişilik hamsili pilav çıkarken, ölçüleri azaltabilir ya da arttırabilirsiniz. Hazırlama süresi 20 dakika sürerken, pişirme süresi de yaklaşık olarak 20 dakika kadar sürüyor. Siz de bu Karadeniz yöresine ait olan enfes lezzeti sofranıza taşıyabilir ve muhteşem bir lezzeti sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

  Tarifi tavada yapabileceğiniz gibi dilerseniz fırında da yapabilir, balıkların üstünün de pembeleşmesini sağlayabilirsiniz. Önünden bir çorba ve yanında salata ile servis yapabileceğiniz hamsili pilavı sıcak helva ile de tatlandırarak, bu lezzeti sonlandırabilirsiniz. Eşsiz ve enfes bir lezzet ve güzelliğe sahip olan yemek hem sizi hem de sevdiklerinizin keyifle tüketeceği bir yemek haline gelecektir.

  Mevsim salatası ile değerlendirebileceğiniz Karadeniz Bölgesi’ne ve bu bölgede yer alan illere özgü olan yerel lezzetimiz olan hamsili pilav tarifi için şimdiden afiyet olsun…

  Yükleniyor...